fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Usługi, ceny, zarobki

Compliance - sposób na zdobycie dodatkowych klientów przez kancelarie

123RF
Usługi określane jako compliance są sposobem na zdobycie dodatkowych klientów przez kancelarie.

Coraz więcej kancelarii sprzedaje swoje usługi pod hasłem compliance. To pojęcie, rozumiane jako zgodność z prawem, może dotyczyć zarówno rynków regulowanych, jak i procedur prawa pracy czy profilaktyki antykorupcyjnej. Prawnicy zajmujący się compliance dostosowują więc procedury obowiązujące w danej firmie do realiów prawnych. Podkreślają, że ta tematyka np. podczas szkoleń cieszy się nawet trzykrotnie większym zainteresowaniem niż inne.

– Jest to rynek bardzo dynamiczny. Działy compliance coraz częściej pojawiają się zarówno w przedsiębiorstwach, jak i kancelariach prawnych – zwraca uwagę Paweł Kuskowski, szef praktyki ryzyka regulacyjnego i compliance w kancelarii Wierzbowski Eversheds i przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Compliance Polska.

Podkreśla, że rozwojowi tego typu usług sprzyja nacisk ze strony regulatorów i ciągle zwiększająca się liczba przepisów. – Ich zakres się poszerza i naszym klientom coraz trudniej się w nich rozeznać – zwraca uwagę mec. Kuskowski.

Wyodrębnioną specjalizację zajmującą się compliance ma także kancelaria DZP.

– Prowadzimy projekty z tej dziedziny na rzecz klientów z różnych branż, w tym m.in. farmaceutycznej, infrastrukturalnej czy finansowej. Obserwujemy wciąż wzrastające zainteresowanie klientów tego typu usługami, szczególnie w takich kwestiach jak zapobieganie nadużyciom wewnętrznym, konfliktom interesów oraz działaniom o charakterze antykorupcyjnym – mówi Anna Partyka-Opiela z DZP.

Podkreśla, że praktycznie w każdej branży pojawia się konieczność wdrożenia systemu zgodności (tzw. compliance management system), którego celem jest z jednej strony zapewnienie przedsiębiorstwom maksymalnego bezpieczeństwa prawnego i organizacyjnego, z drugiej zaś sprawne zarządzanie ryzykiem braku zgodności.

Agnieszka Wardak, która jako partner kieruje zespołem postępowań karnych w Dentons, zwraca z kolei uwagę, że compliance niejedno ma imię – może być rozumiane szeroko, jako zapewnienie zgodności z procedurami regulacyjnymi, farmaceutycznymi, żywnościowymi.

– Tymi kwestiami zajmują się prawnicy specjalizujący się w określonych zagadnieniach. Compliance, tradycyjnie rozumiany, to przede wszystkim zapobieganie powstawaniu w firmie konfliktu interesów, wprowadzanie procedur antykorupcyjnych i zasad dotyczacych wspolpracy z firmami zewnetrznymi.. Zespół zajmujący się tymi zagadnieniami w naszej kancelarii w ciągu ostatnich lat zwiększył się kilkakrotnie – mówi mec. Wardak.

Compliance może też być pomysłem na rozwój oferty dla tzw. butików, czyli mniejszych kancelarii zajmujących się określoną dziedziną prawa.

– Zajmujemy się nie tylko szeroko rozumianą zgodnością procedur w firmie z prawem pracy – mówi Bartłomiej Raczkowski, partner zarządzający Raczkowski Paruch. – W ramach compliance jest duże zainteresowanie klientów m.in. uregulowaniem kwestii odpowiedzialności członków zarządu. W naszym kraju za naruszenie prawa przez firmę grozi im odpowiedzialność karna. Oferowane przez nas usługi z zakresu compliance polegają m.in. na takim dostosowaniu wewnętrznych regulacji, by np. za sprawy związane z BHP odpowiadał dyrektor ds. BHP, a nie prezes, który bezpośrednio się tym nie zajmował – mówi mec. Raczkowski.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA