fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

„Strefy wolne od LGBT”. Von der Leyen komentuje

afp
„Będę nadal forsowała Unię równości” - stwierdziła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w odpowiedzi na pytania o „strefy wolne od LGBT” w Polsce.

Unijna komisarz ds. równości Helena Dalli poinformowała, że sześć polskich miast nie zostało przyjętych do projektu współpracy pomiędzy samorządami. To wynik przyjętych uchwał w sprawie „stref wolnych od LGBT”. Partnerstwo miast to unijny projekt współpracy między samorządami, który ma na celu mobilizowanie obywateli na poziomie lokalnym i unijnym do angażowania się społecznego, politycznego oraz wolontariatu. To element programu „Europa dla obywateli”. Dla samorządów uczestniczących w projekcie przewidziane są dotacje. Kwota zależna od liczby uczestników.

W środę komisarz UE ds. równości poinformowała, że odrzucono wnioski sześciu polskich miast, gdzie przyjęto uchwały dotyczące „stref wolnych od LGBT”. Nie wymieniła, o które miejscowości chodzi.

Dowiedz się więcej: „Strefy wolne od LGBT”. Polskie miasta nie załapały się do programu UE

Decyzję komisarz Dalli została skrytykowana przez przedstawicieli Zjednoczonej Prawicy. - Żaden traktat, żaden zapis, jeżeli chodzi o naszą obecność w Unii Europejskiej tego nie precyzuje i nie daje takiego prawa pani komisarz - komentował np. europoseł PiS Dominik Tarczyński. 

„Nasze traktaty zapewniają, że każdy człowiek w Europie może być tym, kim jest, żyć tam, gdzie chce, kochać, kogo chce i mierzyć tak wysoko, jak chce. Będę nadal forsowała Unię równości” - napisała w swoim krótkim oświadczeniu Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej. Komunikat opublikowała na Twitterze.

Dana Spinant, rzeczniczka Komisji Europejskiej, poinformowała z kolei, że komisarz Helena Dalli pracuje nad unijną strategią równości dla LGBTI+. Ma być ona zaprezentowana jeszcze w tym roku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA