fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Politico: Pięć osób do obserwowania w związku z neutralną klimatycznie Europą

AFP
Nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała, że chce, aby Europa była neutralna klimatycznie do 2050 roku. Politico wymienia pięć osób, których działania warto obserwować, aby cel ten został osiągnięty. Wśród nich jest premier Mateusz Morawiecki

Ursula von der Leyen liczy, że poprawa klimatu zapewni Europie więcej pieniędzy i wygranie wyścigu na rzecz czystej energii z Chinami i Stanami Zjednoczonymi, największymi na świecie trucicielami i najpotężniejszymi ośrodkami gospodarczymi.

- Ci, którzy będą działać jako pierwsi, będą tymi, którzy skorzystają z możliwości związanych z transformacją ekologiczną - powiedziała. - Chcę, aby Europa była liderem - dodała przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Portal Politico wymienił pięć osób, które będą miały wpływ na to, by neutralność klimatyczna została osiągnięta.

Pierwszym z nich jest Frans Timmermans, który został nowym komisarzem UE ds. klimatu. Będzie musiał przekonać innych komisarzy, że trudności związane z ekologizacją gospodarki UE i radykalną zmianą sposobu, w jaki ludzie produkują, konsumują i wykorzystują zasoby, można przezwyciężyć.

Timmermans będzie również potrzebował wsparcia ze strony przedsiębiorstw i sektorów przemysłowych, aby móc dostosować się do coraz bardziej rygorystycznych przepisów dotyczących ochrony środowiska i celów w zakresie redukcji emisji. 

Wymieniono także premiera Mateusza Morawieckiego. W czerwcu zapisy wniosków końcowych ze szczytu, które mówiły o dojściu UE do neutralności klimatycznej do 2050 r., zostały zablokowane m.in. przez Polskę. Morawiecki powiedział, że zabezpieczono w ten sposób interesy polskich obywateli i przedsiębiorstw.

"Przekonanie Morawieckiego do zmiany kierunku będzie kosztowało mnóstwo pieniędzy" - uważa Politico. "Rząd podejmuje spóźnione wysiłki na rzecz ograniczenia zużycia węgla, ale brudne paliwa kopalne pozostaną głównym źródłem energii. Morawiecki jest obojętny na koszty dekarbonizacji, wskazując na początku tego miesiąca, że'UE nie naprawi klimatu na świecie sama'" - czytamy.

Politico wymienia również Wernera Hoyer,a prezesa Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Dana Jorgensena, duńskiego ministra ds. klimatu i energii oraz Pascala Canfina, przewodniczącego komisji środowiska Parlamentu Europejskiego.

Źródło: Politico
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA