fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

Mateusz Morawiecki: Zabezpieczyliśmy interesy polskich obywateli

Mateusz Morawiecki
AFP
- Zapisy wniosków końcowych ze szczytu, które mówiły o dojściu UE do neutralności klimatycznej do 2050 r., zostały zablokowane m.in. przez Polskę. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że zabezpieczono w ten sposób interesy polskich obywateli i przedsiębiorstw.

Większość państw UE chciało neutralności klimatycznej do 2050 roku. Polska zablokowała ten plan. Przeciwko były też Czechy, Węgry i Estonia.

Premier Morawiecki broni interesów Polski ws.polityki klimatycznej. Cel: uczciwe rozłożenie kosztów ochrony klimatu z uwzględnieniem specyfiki krajów. Cele klimatyczne ważne tak samo jak sposoby ich realizacji zapewniające bezpieczeństwo obywateli, przedsiębiorców i gospodarki - napisał na Twitterze rzecznik rząd Piotr Müller.

- Polska należy do państw, które muszą mieć konkretne pakiety kompensacyjne, musimy wiedzieć, jakie środki otrzymamy na nasze działania, wyzwania i ryzyka w zakresie decyzji klimatycznych - wyjaśnił premier Mateusz Morawiecki.

- Wraz z Grupą Wyszehradzką V4 i Estonią doprowadziliśmy do tego, że w konkluzjach nie został ujęty rok 2050, nie przyjęliśmy dodatkowych decyzji klimatycznych, czym zabezpieczyliśmy naszych obywateli - dodał szef rządu.

- Musimy mieć dokładną analizę, konkretny mechanizm, środki kompensacyjne dla polskich obywateli i polskich przedsiębiorców - wyjaśnił premier.

- Bardzo twardo broniliśmy naszych interesów i myślę, że nasi partnerzy w dyskusji to docenili. Chcemy dbać o klimat, bioróżnorodność i dziś podkreśliłem również nasze sukcesy i wysiłek w tym obszarze - dodał.

- Jestem zbudowany postawą Grupy Wyszehradzkiej w temacie polityki klimatycznej. Przyjmowanie nowych celów i ich transformacja muszą być sprawiedliwe. To była dobra i szczera dyskusja, a stanowiska V4 były współdzielone - podsumował.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA