fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Szydło przegrała. Nie będzie szefowała komisji zatrudnienia i spraw socjalnych PE

Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Była premier Beata Szydło przegrała głosowanie w sprawie jej wyboru na stanowisko przewodniczącej komisji zatrudnienia i spraw socjalnych w nowym Parlamencie Europejskim.

Jak informowała Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli, Szydło była nominowana przez frakcję konserwatystów w Europarlamencie. Wybór byłej premier został ustalony między frakcjami, ale ustalenia te zostały złamane.

Kandydatura Szydło zyskała poparcie 21 członków komisji zatrudnienia i spraw socjalnych, przeciwko było 27, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Głosowanie było tajne - na wniosek frakcji socjalistów. Beata Mazurek, była rzeczniczka rządu, a teraz europosłanka, oceniła, że porażka Szydło to "dalszy ciąg odwetu za utrącenie przez Polskę i Grupę Wyszehradzką Fransa Timmermansa i Manfreda Webera tzw. kandydatów wiodących". "Stoi za tym lewicowo-liberalny establishment, który ich popierał i nie może pogodzić się z porażką. To kolejny akt politycznej zemsty" - napisała na Twitterze.

Dwie godziny przed głosowaniem europoseł Robert Biedroń informował na Twitterze, że frakcja Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów w PE będzie głosować przeciwko kandydaturze Szydło.

Stanowisko przewodniczącej komisji w PE dla Beaty Szydło miało być, oprócz stanowiska wiceprzewodniczącej PE dla Ewy Kopacz, najważniejszym stanowiskiem dla eurodeputowanego z Polski w Parlamencie Europejskim. Jak pisała w "Rzeczpospolitej" Anna Słojewska podział stanowisk w PE był mniej korzystny dla polityków z Polski niż pięć lat temu.

Wcześniej były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski został pierwszym wiceprzewodniczącym komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego.

Z kolei były komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski z Platformy Obywatelskiej został wybrany na wiceprzewodniczącego komisji budżetowej a Róża Thun, również z PO, wiceszefową komisji rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów. Zdzisław Krasnodębski, który wcześniej nie został wybrany na wiceszefa PE, został wiceprzewodniczącym komisji przemysłu, badań naukowych i energii.

Źródło: rp.pl/ Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA