TSUE: Wielka Brytania może sama wycofać się z brexitu

TSUE orzekł, że Wielka Brytania może jednostronnie wycofać się z decyzji o wyjściu z UE bez zgody pozostałych 27 państw członkowskich Unii.

Aktualizacja: 10.12.2018 11:49 Publikacja: 10.12.2018 07:39

TSUE: Wielka Brytania może sama wycofać się z brexitu

Foto: AFP

Zdaniem polityków stojących za pytaniem w tej sprawie do TSUE, takie orzeczenie może doprowadzić do wycofania się Londynu z brexitu - np. poprzez zorganizowanie drugiego referendum w tej sprawie.

Czytaj także:

Sondaż: Polacy obawiają się brexitu

Przekonują oni, że takie orzeczenie jest sygnałem dla brytyjskich parlamentarzystów, iż nie stoją oni przed wyborem: porozumienie wynegocjowane przez May lub twardy brexit, ale że mają też "inne opcje" i mogą "zatrzymać zegar".

Wśród polityków tych są członkowie Szkockiej Partii Narodowej i Partii Pracy.

Do wydania orzeczenia doszło na dzień przed głosowaniem w Izbie Gmin porozumienia wynegocjowane przez May z KE, które reguluje stosunki Londynu z Brukselą po brexicie. Wielka Brytania ma formalnie opuścić UE 29 marca 2019 r., dwa lata po poinformowaniu o woli wyjścia z UE na mocy artykułu 50 Traktatu o Unii Europejskiej.

Korespondent BBC w Brukseli tuż po orzeczeniu podkreślił, że po decyzji TSUE pozostanie Wielkiej Brytanii w UE staje się "realną opcją" i może wpłynąć na sposób, w jaki parlamentarzyści będą głosować 11 grudnia nad porozumieniem wynegocjowanym przez May. Dodał jednocześnie, że "wiele musiałoby się zmienić w brytyjskiej polityce", aby Londyn mógł pozostać w UE - w tym przede wszystkim stanowisko w tej sprawie powinien zmienić brytyjski rząd. Dotychczas Theresa May wielokrotnie podkreślała, że jej zadaniem jest zrealizowanie woli narodu wyrażonej w referendum z 2016 roku.

W swoim orzeczeniu TSUE stwierdza, że każdy kraj członkowski, po notyfikowaniu chęci wyjścia z UE, ma prawo zmienić zdanie do momentu, gdy porozumienie regulujące wyjście z UE nie wejdzie w życie, bądź do zakończenia dwuletniego okresu przejściowego, o którym mowa w artykule 50 Traktatu o UE. Jeżeli okres przejściowy zostanie wydłużony - przedłuża to czas, w którym można wycofać się z decyzji o wyjściu z UE - uznał Trybunał.

TSUE zastrzegł jednak, że decyzja ws. wycofania decyzji o wyjściu z UE musi być efektem "demokratycznego procesu", co oznacza, iż musi zaaprobować ją parlament danego kraju.

Po podjęciu takiej decyzji kraj, który wycofuje wolę wyjścia z UE musi notyfikować to innym państwo członkowskim.

Wcześniej opinię, że rząd Wielkiej Brytanii może jednostronnie wycofać chęć do wyjścia z UE, bez konieczności zaakceptowania tego kroku przez 27 pozostałych państw członkowskich, wydał rzecznik generalny TSUE.

Jolyon Maugham, brytyjski prawnik, który reprezentuje proeuropejskich brytyjskich polityków, którzy skierowali pytanie do TSUE w tej sprawie tłumaczył, że wnioskodawcom chodziło o to, aby parlamentarzyści mieli pełną, niezbędną im wiedzę, przed głosowaniem w Izbie Gmin ws. umowy May.

Zarówno prawnicy reprezentujący przed TSUE Unię, jak i ci, reprezentujący brytyjski rząd przekonywali, że TSUE powinien orzec, iż Wielka Brytania nie może jednostronnie wycofać woli wyjścia z UE. Zdaniem prawników reprezentujących Unię odwrotne orzeczenie to "katastrofa dla projektu europejskiego", ponieważ inne państwa wykorzystałyby precedens do wywierania nacisków na Unię przez grożenie wyjściem ze Wspólnoty.

Podobne stanowisko reprezentował brytyjski sekretarz ds. brexitu Stephen Barclay, który mówił, że prawo do jednostronnego zatrzymania procesu wyjścia z UE byłoby "kpiną z dwuletniego okresu przejściowego przed wyjściem z Unii, o którym jest mowa w artykule 50".

Prawnicy reprezentujący brytyjski rząd argumentowali, że politycy stojący za pytaniem do TSUE chcą "wykorzystać je jako amunicję polityczną i narzędzie wywierania presji na brytyjski parlament".

Sprawa trafiła do TSUE po tym jak rozpatrywał ją sąd w Edynburgu. To właśnie ten sąd skierował ją do europejskiego Trybunału.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 783
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 782
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 779
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 778
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 777