Unia Europejska

Donald Tusk: Atak na Skripala prawdopodobnie z Moskwy

AFP
Wyrażam pełna solidarność z brytyjską premier Theresą May w związku z brutalnym atakiem, zainspirowanym prawdopodobnie przez Moskwę - napisał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Były polski premier zapowiedział, że jest gotowy poruszyć sprawę otrucia Siergieja Skripala podczas przyszłotygodniowego szczytu Unii Europejskiej.

Premier Theresa May oceniła jako "wysoce prawdopodobny" udział Moskwy w otruciu Skripala i jego córki. Z kolei zapytana o to, czy Rosja ponosi winę za atak na byłego agenta, Sarah Sanders, sekretarz prasowa Departamentu Stanu powiedziała, że "jesteśmy z naszym sojusznikiem i w pełni go popieramy".

Siergiej i Julia Skripal zostali otruci w niedzielę 4 marca. Mężczyzna przez wiele lat był podwójnym agentem. Agent GRU przekazywał informacje brytyjskiej jednostce MI6. Brytyjski rząd do północy oczekiwał wyjaśnień w tej sprawie od Moskwy. Rosja do tej pory odrzucała zarzuty mówiące o tym, że stoi za otruciem.

"Dla prawdziwych przyjaciół powinno być oczywiste: w czasie rozpowszechniania się fake newsów, mieszkania się w nasze wybore i atakowania ludzi na naszym terytorium przy pomocy Związków V, naszą odpowiedzią nie mogą być transatlantyckie kłótnie, ale transatlantycka jedność" - napisał na Twitterze Donald Tusk.

Wyraził też solidarność z Theresą May i zapowiedział, że jest gotowy umieścić temat otrucia Skripala w agencie przyszłotygodniowego szczytu Unii Europejskiej.

W środę Boris Johnson. minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, wezwał do pilnego zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. ataku na Skripala.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL