fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Uchodźcy

W Finlandii wybrano Uchodźców Roku

Fotolia.com
Organizacja pozarządowa Fińska Rada Uchodźców (Finnish Refugee Council) w środę ogłosiła, że tegorocznymi laureatami nagrody Uchodźca Roku są 18-letnia Rand Mohamad Deeb z Syrii i 28-letni Norudeen Torue z Togo.

Rada przyznaje nagrodę, aby zwrócić uwagę na pozytywne modele integracji nowo przybyłych do Finlandii z fińskim społeczeństwem. Uzasadniając dokonany w tym roku wybór przedstawiciele Rady podkreślają, że tegoroczni laureaci znaleźli swoje miejsce w Finlandii "w sposób wzorowy".

Deeb rozpoczęła naukę w szkole średniej pięć miesięcy po dotarciu do Finlandii z Syrii. Nastolatka mówi, że chce pokazać innym, że można nauczyć się języka fińskiego i studiować w Finlandii. 

- Uczyłam się fińskiego osiem godzin dziennie - wyjaśnia dodając, że starała się zrozumieć "logikę języka".

Naukę fińskiego rozpoczęła korzystając z arabskojęzycznego kanału na YouTube, który pomaga imigrantom zaadaptować się do życia w Finlandii.

Deeb chce teraz zdawać na uczelnię medyczną. Mówi, że pomaganie innym jest dla niej ważne.

Z kolei Toure przybył do Finlandii osiem lat temu, w wieku 20 lat. Jak wspomina do Finlandii podróżował dwa lata, a gdy do niej dotarł jedynymi bliskimi mu osobami byli "policjanci i urzędnicy służby imigracyjnej".

W przypadku Toure integracja z fińskim społeczeństwem dokonała się przez sport - w 2014 roku uchodźca z Togo stoczył swoją pierwszą zawodową walkę na ringu.

Fińska Rada Uchodźców podkreśla, że w przypadku Deeb i Toure ich "odwaga, upór i pozytywne nastawienie" są wzorem dla innych młodych uchodźców.

"Ale są oni jednocześnie nadzieją na przyszłość dla fińskiego społeczeństwa" - podkreśla Rada.

Źródło: yle.fi
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA