fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Uchodźcy

Włochy: Szef MSW wydaje polecenia armii. "Złamanie zasad"

AFP
Przedstawiciele włoskiej armii oskarżyli wicepremiera i szefa MSW Matteo Salviniego o "bezprecedensowe mieszanie się" w sprawy wojska w związku z jego listem do dowódców marynarki wojennej i straży przybrzeżnej, w którym miał on domagać się podtrzymania polityki zamykania włoskich portów przed statkami i łodziami z imigrantami.

Oburzenie w armii - jak wynika z informacji przekazanych przez źródła związane z wojskiem i resortem obrony Włoch agencji informacyjnej Adnkronos - wywołał fakt, że ani marynarka wojenna, ani straż przybrzeżna nie podlegają we Włoszech szefowi MSW.

Rozmówcy Adnkronos twierdzą, że swoim listem wicepremier "przekroczył czerwoną linię" próbując wywrzeć "niestosowne naciski" na dowódcach, którzy mu nie podlegają.

W liście Salvini miał polecić marynarce wojennej i straży granicznej baczne monitorowanie sytuacji na morzu, w tym działań statku Mare Jonio, jednostki organizacji charytatywnej podejmującej imigrantów próbujących przepłynąć Morze Śródziemne.

- To rzeczywiste i bezprecedensowe mieszanie się (w sprawy wojska), które narusza każdą zasadę i każdy protokół - twierdzi jeden z rozmówców agencji Adnkronos.

Lewicowi parlamentarzyści domagają się, aby sprawą listu Salviniego zajął się parlament Włoch.

Salvini w środę w rozmowie z Rai Radio oświadczył, że w związku z napiętą sytuacją w Libii obecnie "pewne jest", że wśród imigrantów próbujących dostać się do Włoch są terroryści i dlatego rząd Włoch musi podtrzymać politykę zamykania przed imigrantami włoskich portów.

Wicepremier oskarża też minister obrony, Elisabettę Trentę z koalicyjnego Ruchu Pięciu Gwiazd o to, że jest zbyt proimigracyjna. Trenta skrytykowała wcześniej politykę zamykania portów prowadzoną przez Salviniego przekonując, że wobec wybuchu nowego konfliktu w Libii wszyscy imigranci z tego kraju stają się uchodźcami.

Źródło: The Guardian
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA