fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Uchodźcy

Niemcy deportują Gruzinów. Niektórzy czekali na azyl

adobestock
Niemcy deportowały 65 Gruzinów, którzy naruszyli zasady bezwizowe i pozostawali w tym kraju dłużej, niż dozwolone 90 dni w 180-dniowym okresie. Wśród wydalonych znaleźli się tacy, którzy czekali w Niemczech na przyznanie azylu - poinformował gruziński konsulat w Niemczech.

"65 obywateli Gruzji, którzy naruszyli wizowy reżim przebywania na terytorium Unii Europejskiej, zostało deportowanych przez Republikę Federalną Niemiec - poinformował konsulat. Jak twierdzi portal Georgia Today, informacja została potwierdzona przez kilku Gruzinów mieszkających w Niemczech. Napisali oni na Facebooku, że obywatele Gruzji, którzy zostali deportowani, mieszkali Północnej Nadrenii-Westfalii i Badenii-Wirtembergii.

Według nich "w sądzie administracyjnym jest mnóstwo spraw, a te zostały rozpatrzone w błyskawicznym tempie". Gruzińskie media donoszą, że wśród deportowanych są tacy, którzy mieszkają w Niemczech od lat, czekając na azyl.

Według Ioseba Czchikwiszwiliego, konsula generalnego Gruzji we Frankfurcie, wśród 65 deportowanych osób byli także Gruzini z innych krajów, w tym z Islandii, gdzie odmówiono im azylu.

Konsul dodał, że kolejna faza deportacji z Niemiec została zaplanowana na 21 marca. - Nie wiemy dokładnie, kto jest na liście, ponieważ strona niemiecka nie jest zobligowana do poinformowania nas, kogo zamierzają wydalić - powiedział.

Kilka dni temu niemieckie media informowały o potwierdzeniu przez tamtejsze MSW znacznego wzrostu liczby Gruzinów ubiegających się o azyl. O ile we wrześniu ubiegłego roku wnioski złożyło 238 osób, o tyle w październiku już 355, w listopadzie 444, a w grudniu 522. W styczniu 2018 roku o azyl ubiegało się już 745 obywateli kaukaskiej republiki. Fakty te mogą zaważyć na swobodzie poruszania się Gruzinów w UE, bo ustalony mechanizm wstrzymania ruchu bezwizowego przewiduje, że do podjęcia środków zapobiegawczych może dojść właśnie wskutek wzrostu liczby wniosków o azyl.

Dowiedz się więcej » Niemcy mają problem z Gruzinami. Bo proszą o azyl

Rzecznik ds. bezpieczeństwa wewnętrznego w klubie poselskim chadecji Stephan Mayer apelował o podjęcie konsekwentnych kroków. - Jeśli tego rozwoju nie da się powstrzymać w najbliższym czasie, UE będzie musiała udowodnić zdolność do działania i znieść ruch bezwizowy – cytuje "Die Welt".

Źródło: rp.pl/ Georgia Today, Deutsche Welle
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA