fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Uchodźcy

Szwecja: Nawróceni na chrześcijaństwo azylanci przepytywani ze znajomości Biblii

AFP
Szwedzka Agencja ds. Migracji została skrytykowana za prowadzenie swoistych testów dla osób ubiegających się o azyl i twierdzących, że nawróciły się na chrześcijaństwo.

Osoby ubiegające się w Szwecji o azyl pytane są o techniczne aspekty wiary chrześcijańskiej - donosi portal thelocal.se. Przykładowe pytania to liczba ksiąg w Nowym Testamencie czy różnice pomiędzy prawosławiem a protestantyzmem. Odpowiedzi mogą mieć wpływ na to, czy wnioskujący otrzymają azyl.

Prawnicy i Kościoły skrytykowały praktykę. Uważają, że pytania testują techniczną wiedzę nt. chrześcijaństwa a w istocie nie sprawdzają, czy dana osoba wierzy.

- Uważam, że to okropne. Wielokrotnie musiałem przerywać i zatrzymywać urzędników przed zadawaniem takich pytań, ponieważ one nie są istotne i są zbyt skomplikowane - cytuje prawnika Serpila Gungora szwedzka telewizja SVT.

Gungor powiedział, że doradza swoim klientom, by dokładnie studiowali Biblię przed rozmowami. Niektóre szwedzkie parafie już rozpoczęły przygotowywanie podręczników z informacjami, które mogą być przydatne dla osób ubiegających się o azyl.

Agencja Migracji broni się przed krytyką. Wg niej pytania stanowią część całościowej oceny. Dodatkowo brane pod uwagę są także wyjaśnienia, dlaczego osoba ubiegająca się o azyl nawróciła się na chrześcijaństwo oraz w jaki sposób praktykuje swoją wiarę.

- Znajomość Biblii powinna pochodzić z natury, to nie jest coś, czego się trzeba uczyć - twierdzi Carl Bexelius, zastępca dyrektora w Szwedzkiej Agencji ds. Migracji.

Źródło: rp.pl/ thelocal.se/ SVT
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA