Firma może wyrządzić szkodę

Polisa OC działalności gospodarczej pozwoli przedsiębiorcy zminimalizować straty finansowe.

Publikacja: 26.03.2017 09:00

Firma może wyrządzić szkodę

Foto: Rzeczpospolita, Piotr Wittman

Klientka poślizgnęła się na mokrej podłodze w osiedlowym sklepie i złamała nogę, dzieci po zjedzeniu lodów zatruły się salmonellą, pracownik myjni samochodowej porysował lakier, kot krawcowej podarł sukienkę oddaną do przerobienia – to typowe zdarzenia, które przytrafiają się niewielkim podmiotom gospodarczym. Klienci są coraz bardziej świadomi swoich praw, a sądy zasądzają coraz wyższe odszkodowania

Dlatego polisa OC działalności gospodarczej nie jest zbędnym dodatkiem, ale podstawowym zabezpieczeniem na wypadek wyrządzenia szkód. Do tego rozwój technologii i przemysłu prowadzi do ciągłego wzrostu ryzyka związanego z odpowiedzialnością cywilną.

Ryzyko dotyczy wszystkich

– Ponad połowa firm nie ma polisy odpowiedzialności cywilnej z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. A w każdej może dojść do tego, że jedno nieszczęśliwe zdarzenie naruszy z wysiłkiem budowaną pozycję, zagrozi finansowemu bezpieczeństwu, a nawet postawi pod znakiem zapytania dalszą działalność – mówi Jakub Golko, zastępca dyrektora Biura Ubezpieczeń Podmiotów Gospodarczych Ergo Hestii.

Jednak przedsiębiorcy coraz częściej przekonują się do zakupu ubezpieczenia OC.

– Można przypuszczać, że polisy wybierane przez właścicieli i zarządzających w segmencie MSP mają za zadanie przede wszystkim wypełnić obowiązek ubezpieczeniowy. Jednak z roku na rok rośnie grupa przedsiębiorców, którzy decydują się na pełną ochronę ubezpieczeniową, która nie tylko chroni majątek firmy, ale także zabezpiecza ją przed potencjalnymi roszczeniami ze strony pracowników, kontrahentów lub klientów – podkreśla Marcin Pabiś, dyrektor biura ubezpieczeń majątkowych Concordii Ubezpieczeń.

Ogólnie każda firma może wyrządzić szkody w związku z posiadaniem i użytkowaniem mienia, np. takie, które zdarzą się w wynajmowanych budynkach, budowlach czy maszynach, a także te związane z niewłaściwym stanem nawierzchni – na zewnątrz drogi, ulice, ciągi piesze; wewnątrz – korytarze, itp.

Ryzyko wyrządzenia szkody osobie trzeciej zależy od różnych czynników, jak np. rodzaj, rozmiar i miejsce prowadzenia działalności. Może się też zdarzyć, że do szkody dojdzie wskutek awarii windy czy szlabanu, a od elewacji budynku odpadnie rynna, która uszkodzi zaparkowany samochód.

Żaden właściciel firmy nie może być więc pewien, że jego ten problem nie dotyczy. Są branże, gdzie typowe są szkody częste, ale w niedużej wysokości, np. w przypadku sklepów, a w innych szkody trafiają się rzadziej, ale jeśli już do nich dojdzie, mogą sięgać setek tysięcy złotych – tak może być np. w branży budowlanej. Każda firma musi dopasować polisę OC do swoich potrzeb.

Zakres polisy

W ubezpieczeniu OC działalności gospodarczej ochrona ubezpieczeniowa obejmuje odpowiedzialność cywilną ubezpieczonego przedsiębiorstwa z tytułu prowadzonej działalności i posiadanego mienia, a także za produkt i wykonane usługi, jeśli firma wykupi klauzulę zapewniającą taką ochronę. Towarzystwo pokryje szkody, które może wyrządzić firma w związku z posiadanym mieniem (budynkami, urządzeniami czy instalacjami), a także działalnością zakładu (produkcją, usługami czy pracami budowlanymi).

Polisa OC za produkt obejmuje szkody wyrządzone zostały osobie trzeciej przez wyprodukowane lub dostarczone wyroby. Odpowiedzialność za wykonane usługi obejmuje szkody wynikłe z prac lub innych świadczeń, takich jak udzielenie złych porad w ramach usług doradczych, po ich wykonaniu lub zakończeniu prac.

Odszkodowanie wypłacone może być do wysokości sumy gwarancyjnej. Jeśli firma wyrządzi wyższą szkodę, będzie musiała zapłacić za nią z własnej kieszeni. Przedsiębiorca musi więc dopasować sumę gwarancyjną do ryzyka. Jeśli ubezpieczy się na zbyt niską sumę, to po szkodzie będzie płacił część odszkodowania. Gdy wybierze sumę gwarancyjną zbyt wysoką, zapłaci składkę nieadekwatną do rzeczywistego zagrożenia.

Zakres ochrony w ramach polisy OC działalności gospodarczej nigdy nie będzie pełny, czyli towarzystwo nie za każą szkodę wypłaci odszkodowanie. Każda firma powinna brać pod uwagę swoje potrzeby. Inne wyłączenia będą groźne dla właściciela restauracji, inne dla punktu ksero.

Umowa ubezpieczenia OC firmy nie obejmuje roszczeń o wykonanie umów, z tytułu następczego wykonania umów czy zwrot świadczeń, towarzystwo nie odpowiada bowiem za to, że firma nie realizuje świadczeń wobec kontrahentów. Jeśli jednak w wyniku zachowania lub zaniechania ubezpieczonego przedsiębiorcy powstanie szkoda – ubezpieczenie OC zadziała.

Niektóre ryzyka są z zasady wyłączone, ale względnie – co oznacza, że można włączyć je do ochrony poprzez wykupienie odpowiedniej klauzuli dodatkowej. Np. można w ten sposób włączyć do ochrony OC pracodawcy, OC najemcy czy OC za szkody w środowisku.

Na składkę wpływają m.in. wysokość sumy gwarancyjnej, rodzaj działalności, jej skala i zasięg, zakres terytorialny udzielanej ochrony (kwestie eksportu i tego, czy usługi są świadczone za granicą), zakres czasowy odpowiedzialności, wysokość podlimitów i franszyz, okres na jaki została zawarta polisa (czy jest to polisa obrotowa na 12 miesięcy, obejmująca całą prowadzoną przez klienta działalność, czy też ubezpieczenie na jeden, konkretny kontrakt), a także historia szkodowa klienta.

Ubezpieczenia
OFE dały zarobić lepiej niż lokaty bankowe i subkonta ZUS
Ubezpieczenia
Po wyborze nowego zarządu kapitalizacja PZU w górę o blisko miliard złotych
Ubezpieczenia
Rekord sprzedaży polis majątkowych i życiowych Warty
Ubezpieczenia
Artur Olech prezesem PZU. Potrzebna jest zgoda KNF
Ubezpieczenia
Klimat i inflacja stoją za wyższymi cenami polisy