Po wypadku należy się auto zastępcze - orzecznictwo sądowe

Dziś wydaje się już oczywiste, że każdemu posiadaczowi pojazdu w ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC przysługuje uprawnienie do skorzystania z pojazdu zastępczego.

Aktualizacja: 28.09.2019 14:57 Publikacja: 28.09.2019 14:48

Po wypadku należy się auto zastępcze - orzecznictwo sądowe

Foto: 123RF

Jeszcze kilkanaście lat temu trudno było szukać choćby śladu orzeczeń dotyczących najmu pojazdów zastępczych. Zdarzały się pojedyncze sprawy, głównie z powództw poszkodowanych przedsiębiorców taksówkarzy lub przewoźników, którzy w ramach ochrony z odpowiedzialności cywilnej domagali się od towarzystw ubezpieczeniowych refundacji kosztów utraconego zarobku w związku z uszkodzeniem ich własnego pojazdu. Z czasem jednak już nie tylko przedsiębiorcy, ale też osoby nieprowadzące działalności gospodarczej, zwykli posiadacze pojazdów zaczęli korzystać w okresie naprawy ich aut z innych samochodów zastępczych. Korzystali z tych pojazdów na podstawie zawieranych umów najmu z firmami, które zawodowo zajmują się wynajmem pojazdów zastępczych. Następnie zaś wobec odmowy refundacji wydatków na najem przez ubezpieczycieli sprawców szkody z OC w sądach pojawiły się pierwsze sprawy o zwrot kosztów wynajmu pojazdów zastępczych.

Pozostało 86% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów