Reklama
Rozwiń

Atlantia proponuje, rząd zwleka z reakcją

Włoski rząd nie spieszy się z odpowiedzią na ofertę Atlantii zmniejszenia do poniżej 50 proc. jej udziału w operatorze autostrad, filii Autostrade per l'Italia (ASPI), aby rozwiązać spór o licencję na autostrady i móc dalej funkcjonować

Publikacja: 18.02.2020 17:36

Atlantia proponuje, rząd zwleka z reakcją

Foto: Bloomberg

Grupa budowlana i infrastruktury kontrolowana przez rodzinę Benettonów zaproponowała pisemnie rządowi zmniejszenie swego udziału w Autostrade z 88 proc. do poniżej 50 proc. Dotychczas nie otrzymała na to odpowiedzi - powiedziały Reuterowi dwie osoby znające sprawę. Według źródła z kół rządowych, rząd sceptycznie podchodzi do zamiarów Atlantii, chce też, by ta grupa zgodziła się na obniżenie stawek myta i na większe inwestycje w autostrady.

Po pewnych kontaktach obie strony znalazły się znów w ślepej uliczce, a rząd naciska na zatwierdzenie przez parlament nowych przepisów, które ułatwią odebranie Atlantii atrakcyjnej finansowo licencji na płatne autostrady.

Rząd koalicyjny miał duże trudności z wypracowaniem wspólnego stanowiska, więc teraz nie wycofa się z postulatu ustanowienia nowego mechanizmu ustalania cennika opłat, ani z nowych przepisów o przyznawaniu i odbieraniu licencji - stwierdził rządowy informator. - Resort transportu przygotował projekt pewnych propozycji i jest gotów omawiać je, ale na razie nie dostrzega konkretnej woli tej firmy do negocjowania - dodał.

Rząd stara się unikać rozpoczęcia oficjalnych negocjacji - powiedziała inna osoba i dodała, że nowe przepisy znacznie zmniejszą wartość rynkową ASPI, bo przewidują dużo mniejsze odszkodowanie od rządu w razie odebrania licencji. Istnieje też ryzyko, że jakaś firma z udziałami skarbu państwa kupi udział w Autostrade po zaniżonej cenie.

Atlantia wysłała w styczniu pismo do Komisji Europejskiej ze skargą na nowe przepisy. Zamierza ponownie wystąpić do Brukseli o sprawdzenie ich po zatwierdzeniu przez parlament uchwały rządu - powiedziała jedna osoba, ale rzecznik Atlantii zaprzeczył temu.

Odebranie licencji będzie skomplikowanym i kosztownym procesem, ale jest cały czas dużym zagrożeniem, pozwalającym rządowi wywierać nacisk na Atlantię. A tej firmie zależy na licencji, bo zapewnia jedną trzecią jej zysku operacyjnego.

Transport
Prezes PAŻP składa rezygnację. To początek gorącego lotniczego sezonu
Transport
Potężny atak hakerski na linię lotniczą. Wyciekły dane nawet 6 milionów klientów
Transport
Rusza modernizacja Okęcia. Przebudowa lotniska będzie kosztowała mniej niż planowano
Transport
PKP Cargo złożyło do sądu plan restrukturyzacyjny
Transport
Miliard euro zapłacili Rosjanie za części zamienne do airbusów i boeingów