Luksemburg będzie pierwszym krajem na świecie z darmowym transportem publicznym

Rząd Księstwa stawia na środowisko naturalne i walkę z korkami.

Aktualizacja: 06.12.2018 18:41 Publikacja: 06.12.2018 12:55

Luksemburg będzie pierwszym krajem na świecie z darmowym transportem publicznym

Foto: Bloomberg

Niewielkie, acz zamożne, Wielkie Księstwo Luksemburga może być niedługo pierwszym państwem na świecie z całkowicie darmowym transportem publicznym. Rząd Xaviera Bettela, jak informuje „The Guardian”, planuje zlikwidować w przyszłym roku opłaty za korzystanie z tramwajów, pociągów i autobusów. Ma to być realizacja programu wyborczego, który doprowadził Bettela i jego Demokratów do reelekcji i zaprzysiężenia go w środę po raz drugi na premiera.

Darmowy transport publiczny ma rozwiązać olbrzymie problemy, jakie Luksemburg ma z ruchem drogowym. Korki w Wielkim Księstwie należą do najgorszych na świecie. Powód jest prosty, w stolicy, Luksemburgu mieszka 110 tys. osób, ale dalsze 400 tysięcy codziennie dojeżdża do pracy. Całe państwo ma 600 tysięcy mieszkańców, ale dalsze 200 tysięcy dojeżdża do pracy w Księstwie z Francji, Niemiec i Belgii. To sprawia, że kierowcy tracą dużo czasu w korkach (i przyczynia się do zanieczyszczeń powietrza).

Luksemburg już teraz oferuje tani transport publiczny i dla wielu obywateli darmowy. Osoby poniżej 20 roku życia już teraz nie płacą za korzystanie z transportu publicznego. Studenci korzystają z darmowego transportu pomiędzy domem, a uczelnią. Reszcie podróżujących wystarczają niedrogie, dwugodzinne bilety, które kosztują 2 euro. W tej cenie można praktycznie przejechać całe państwo wzdłuż i wszerz (Luksemburg ma powierzchnię 2 590 km kwadratowych, czyli jest nieznacznie większy od Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii mającej powierzchnię 2 553 km kwadratowych.

Luksemburscy politycy muszą jeszcze dopracować szczegóły reformy. Przykładowym problemem jest kwestia tego, co zrobić z podziałem na przedziały pierwszej i drugiej klasy w pociągach. Już teraz jednak wiadomo, że część kosztów funkcjonowania darmowej komunikacji będzie pochodziła z oszczędności na druku i kontroli biletów.

Darmowa komunikacja publiczna to niejedyna planowana zmiana. Rząd planuje także zalegalizować marihuanę i wdrożyć dwa nowe dni wolne (świąteczne) w kalendarzu.

W czasie, gdy Luksemburg planuje wdrożyć darmową komunikację publiczną by zmniejszyć korki i chronić środowisko, polskie samorządy rozważają podwyżki cen biletów w związku z rosnącymi kosztami energii. Podwyżki cen zaś sprawią, że transport indywidualny zyska na cenowej atrakcyjności.

Transport
Boom na rynku rowerów. Coraz większą popularnością cieszą się elektryczne
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Transport
Prezes Lufthansy pod specjalnym nadzorem
Transport
Ukraińcy polecą dla Wizz Aira
Transport
Airbus produkuje coraz więcej, w Boeingu nadal problemy
Transport
Kraków: podróżny hub dla Ukraińców. Cenią wygodę, czystość i urodę miasta