fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Transport drogowy

Luksemburg będzie pierwszym krajem na świecie z darmowym transportem publicznym

Bloomberg
Rząd Księstwa stawia na środowisko naturalne i walkę z korkami.

Niewielkie, acz zamożne, Wielkie Księstwo Luksemburga może być niedługo pierwszym państwem na świecie z całkowicie darmowym transportem publicznym. Rząd Xaviera Bettela, jak informuje „The Guardian”, planuje zlikwidować w przyszłym roku opłaty za korzystanie z tramwajów, pociągów i autobusów. Ma to być realizacja programu wyborczego, który doprowadził Bettela i jego Demokratów do reelekcji i zaprzysiężenia go w środę po raz drugi na premiera.

Darmowy transport publiczny ma rozwiązać olbrzymie problemy, jakie Luksemburg ma z ruchem drogowym. Korki w Wielkim Księstwie należą do najgorszych na świecie. Powód jest prosty, w stolicy, Luksemburgu mieszka 110 tys. osób, ale dalsze 400 tysięcy codziennie dojeżdża do pracy. Całe państwo ma 600 tysięcy mieszkańców, ale dalsze 200 tysięcy dojeżdża do pracy w Księstwie z Francji, Niemiec i Belgii. To sprawia, że kierowcy tracą dużo czasu w korkach (i przyczynia się do zanieczyszczeń powietrza).

Luksemburg już teraz oferuje tani transport publiczny i dla wielu obywateli darmowy. Osoby poniżej 20 roku życia już teraz nie płacą za korzystanie z transportu publicznego. Studenci korzystają z darmowego transportu pomiędzy domem, a uczelnią. Reszcie podróżujących wystarczają niedrogie, dwugodzinne bilety, które kosztują 2 euro. W tej cenie można praktycznie przejechać całe państwo wzdłuż i wszerz (Luksemburg ma powierzchnię 2 590 km kwadratowych, czyli jest nieznacznie większy od Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii mającej powierzchnię 2 553 km kwadratowych.

Luksemburscy politycy muszą jeszcze dopracować szczegóły reformy. Przykładowym problemem jest kwestia tego, co zrobić z podziałem na przedziały pierwszej i drugiej klasy w pociągach. Już teraz jednak wiadomo, że część kosztów funkcjonowania darmowej komunikacji będzie pochodziła z oszczędności na druku i kontroli biletów.

Darmowa komunikacja publiczna to niejedyna planowana zmiana. Rząd planuje także zalegalizować marihuanę i wdrożyć dwa nowe dni wolne (świąteczne) w kalendarzu.

W czasie, gdy Luksemburg planuje wdrożyć darmową komunikację publiczną by zmniejszyć korki i chronić środowisko, polskie samorządy rozważają podwyżki cen biletów w związku z rosnącymi kosztami energii. Podwyżki cen zaś sprawią, że transport indywidualny zyska na cenowej atrakcyjności.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA