fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Niebo Johna Lennona

Wikimedia Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 International (CC BY-SA 4.0), Jack Mitchell
Historia słynnego albumu Johna Lennona „Imagine”, a także jego związku z Yoko Ono. Premiera dokumentu „John i Yoko: nad nami już tylko niebo” 9 maja w HBO.

Podobno większą część piosenki „Imagine” Lennon napisał w swojej sypialni, a resztę – lecąc nad Atlantykiem. Muzykę skomponował na pianinie stojącym w domowym studiu nagraniowym i na tym również instrumencie nagrał „Imagine” w czerwcu 1971 roku w swoich Ascot Sound Studios. Rejestracja odbyła się szybko. Światło dzienne piosenka ujrzała 9 września stanowiąc część albumu o tym samym tytule.

 

Lennon był dwukrotnie żonaty. Z Yoko Ono był przez 11 lat, aż do dnia swej tragicznej śmierci w 1980 roku. Poznali się w 1966 roku. Miała wtedy 33 lata, on — 26. Ekscentryczna, pochodząca z bogatego domu Japonka, dwukrotna rozwódka — zawojowała go bez reszty. Dla niej złamał niepisaną umowę Beatlesów i przyprowadzał ją na sesje nagraniowe do studia. Niechęć przyjaciół do wybranki nie zniechęciła Johna. Wielbicielki Beatlesów oskarżały Yoko o rozpad zespołu. Pod wpływem nowej partnerki Lennon zaczął angażować się w politykę, w końcu zwrócił nawet otrzymany zaszczytny Order Imperium Brytyjskiego, protestując w ten sposób przeciw poparciu przez Wielką Brytanię wojny w Wietnamie. „Miłość i pokój” – stały się hasłami, które przekładał także na treść swoich utworów. „Świat się nie skończył z epoką Dzieci – Kwiatów” – powtarzał Lennon. Miał ogromny wpływ na młodzież, ale zauważano też, że znacznie więcej mówi, niż działa. Miał również skłonność do wygłaszania  niefrasobliwych kontrowersyjnych wypowiedzi. W jednym z wywiadów powiedział, iż zdaje sobie sprawę, że w Wielkiej Brytanii Beatlesi są popularniejsi od Jezusa, z czego tłumaczył się w wywiadzie kolejnym, by uciszyć burzę, która się wówczas rozpętała po jego słowach – zwłaszcza w konserwatywnych USA. 

Realizując film reżyser Michael Epstein korzystał z obszernego archiwum wideo, audio i zdjęć Lennona, które wcześniej nie były publikowane. Są także nagrania z pierwszego demo albumu „Imagine” oraz wywiady z Lennonem i materiały wideo pokazujące Johna i Yoko pracujących razem w studio. Film zawiera także nowe rozmowy z osobami, które brały udział w powstawaniu legendarnej płyty.

 

 

 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA