fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Magia wirtualnych ogrodów

materiały prasowe
Do najpiękniejszych ogrodów Europy zaprasza nowy cykl webinariów on-line Zamku Królewskiego w Warszawie. Spotkania inauguruje dziś wykład o tulipanach i tulipomanii, która zawładnęła najpierw XVII-wieczną Holandią, a potem całą Europą.

Stąd tytuł tego spotkania „Tulipomania – magia i szaleństwo Europy. Każdy może mieć swój Keukenhof”. Nie przypadkiem też rozmowa o tych wiosennych kwiatach zaczyna się jesienią, bo o tej porze roku sadzi się ich cebule. 

Będzie to okazja do poznania pochodzenia i symboliki tulipanów, lecz nie  jest to wyłącznie wyprawa w przeszłość. Także możliwość poznania współczesnych parków europejskich zawdzięczających sławę tulipanom, największych wystaw i festiwali tulipanowych w świecie. Wyprawa do słynnego Keukenhof w Holandii i do  Ogrodów Zamku Królewskiego w Warszawie, szczycącego się oryginalną, polską odmianę tulipana – „Serce Warszawy”.

Program dopełni wspaniała aranżacją kwiatową, przygotowaną przez Duet Kwiaty & Miut, nawiązującą do fascynacji kwiatowej, jaka ogarnęła Europę w XVII wieku. Przewodnikiem po tulipanowych ogrodach w inauguracyjnym wykładzie jest dr.hab. Dariusz Sochacki z SGGW, a gościem specjalnym Robert Makłowicz.

Cały cykl  „Cztery pory roku w ogrodach” obejmuje 12 webinariów, których czas wyznaczają jesień, zima, wiosna i lato. Opiera się na synergii między sztuką i ogrodem. Wybitni specjaliści z dziedziny sztuki ogrodowej wprowadzą nas w zagadnienia inspirowane wspaniałymi ogrodami historycznymi i zaproszą w podróż po najpiękniejszych  ogrodach  Europy. A Robert Makłowicz wzbogaci je opowieścią  o kulturze stołu i recepturach inspirowanych roślinami  i porami roku.

Kolejne jesienne wykłady odbędą się: 4 listopada – „O przestrzeni w ogrodzie krajobrazowym, patrzeniu i poruszaniu się” i 2 grudnia  - „Partery ogrodowe – ku ozdobie i pożytkowi”.

Potem „Zimowe sny o ogrodach” skupią się na kwiatach w malarstwie i  motywach florystycznych, wykorzystywanych w różnych dziedzinach sztuki i w dekoracji wnętrz królewskich rezydencji. „Wiosenne przebudzenie pośród sztuki ogrodowej” przeniesie nas m.in. do  ogrodów dalekowschodnich – w Chinach i Japonii. A ostatnia część „Historia ogrodów utkana w promieniach lata” zaprezentuje m.in. twórców słynnych ogrodów Italii oraz barokowy przepych królewskich ogrodów w Europie.

Więcej znaleźć można TUTAJ

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA