fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Restart Muzeum Van Gogha i Rijksmuseum

Autoportrt van Gogha z kolekcji stałej
Materiały
1 czerwca otwarto ponownie dwa słynne muzea w Amsterdamie, zamknięte od połowy marca z powodu pandemii.

Van Gogh Museum powitał pierwszych zwiedzających żółtym dywanem i prawdziwymi słonecznikami, nawiązując do najsłynniejszego arcydzieła artysty.

Dostępne jest całe muzeum z największą kolekcją prac Van Gogha. Przedłużono również do 30 sierpnia wystawę czasową „In the Picture: Portraying the Artist”, skupiająca się na portretach artystów. Głównie na licznych wizerunkach Van Gogha, jak np. „Autoportret z zabandażowanym uchem (1889) , przywieziony z Londynu, czy Autoportretu: (1889) z Oslo. Ale można też na niej zobaczyć portrety innych artystów, m.in. Edvarda Muncha, Gustave’a Courbeta, Berthe Morisot.

Wcześniej wystawa była otwarta tylko przez 3 tygodnie przed zamknięciem muzeum z powodu koronawirusa.

W związku z tą zmianą przesunie się również termin następnej planowanej w lecie wystawy

„Your Loving Vincent”: Van Gogh’s Greatest Letters” z kolekcją rzadko pokazywanych listów, dotyczących jego ikonicznych dzieł. Odbędzie się ona jesienią,

W Rijksmuseum można także zwiedzać znów wszystkie galerie stałe ze sztuką od średniowiecza do współczesności, w tym z arcydziełami Rembrandta, jak słynna „Nocną straż” w Galerii Honorowej.

Przedłużona też została czasowa wystawa „Caravaggio-Bernini. Barok w Rzymie”, otwarta w lutym, którą przez cztery tygodnie przed zamknięciem zdążyło obejrzeć 85 tysięcy osób. Pierwotnie miała trwać do 7 czerwca, ale udało się ją przedłużyć do 13 września.

Składa się na nią ponad 70 arcydzieł Caravaggia, Berniniego i innych im współczesnych twórców, którzy w XVII wieku dali początek nowej epoce   Dynamiczne i brawurowe dzieła barokowe budziły emocje i przyniosły odnowę sztuki w malarstwie, rzeźbie i architekturze.

Obrazy i rzeźby prezentowane na wystawie zostały wypożyczone z muzeów i prywatnych kolekcji na całym świecie. Są wśród nich arcydzieła. Z obrazów Caravaggia można zobaczyć hipnotyzującego „Narcyza”, „Chłopca ugryzionego przez jaszczurkę” i głęboko poruszające „Cierniem koronowanie”. A z rzeźb Berniniego m.in. Bachusa, Świętego Sebastiana i Meduzę. Są także obrazy Ludovico i Annibale Carracich, Guido Reniego, Giovanniego Baglione, Simona Voueta, Nicolasa Poussina.

Oczywiście w obu muzeach obowiązują specjalne zasady bezpiecznego zwiedzania, ograniczenie liczby gości oraz rezerwacja biletów online.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA