fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Ostatnie noce z Leonardem

Materiały prasowe/Luwr
Wielka wystawa Leonarda da Vinci w paryskim Luwrze dobiega końca. Oglądać ją można już tylko do 24 lutego. Przez trzy finałowe dni będzie dostępna dla wszystkich widzów za darmo!

Od 21 do 24 lutego można ją oglądać przez 24 godziny na dobę, trzeba tylko zarezerwować bezpłatny wstęp przez stronę internetową muzeum.

Ta jubileuszowa wystawa z okazji 500-lecia śmierci artysty to wyjątkowe światowe wydarzenie. Niezwykła okazja obejrzenia 11 obrazów Leonarda (z zachowanych około 20) oraz kilkudziesięciu rysunków i rękopisów mistrza, a także prac innych twórców renesansu W sumie składa się na nią 160 obiektów, prezentowanych w siedmiu odsłonach: „Światło, cień, relief”, „Wolność”, „Leonardo w Mediolanie” „Nauka”, „Życie”, „Powrót do Florencji”, „Wyjeżdżając do Francji”.

„La Belle Ferronniere” z kolekcji Luwru, obraz przedstawiający portret damy z mediolańskiego dworu (Beatrice d’Este, albo Lucrezia Crivelli, lub Isabella d’Aragon) jest symboliczną twarzą tego pokazu. Jej wizerunek upowszechniają również plakaty.
Równie znakomity „Portret muzyka”, przywieziony z Pinacoteki Ambrosiana w Mediolanie, ukazuje z kolei młodego mężczyznę o natchnionej, plastycznie modelowanej twarzy, który w ręce trzyma partyturę. Jak się przypuszcza może to być portret Franchino Gaffurio, dyrygenta katedry mediolańskiej.

W Mediolanie powstała też „Święta Anna Samotrzeć” (dziś w kolekcji Luwru). Kompozycja przedstawia św. Annę i Marią czuwające nad Dzieciątkiem. Z obrazu emanuje niezwykła harmonia między postaciami a pięknym nieco przymglonym górskim pejzażem.

Można też podziwiać pierwszą wersję „Madonny wśród skał” (ze zbiorów paryskiego Luwru); niedokończonego, a przecież głęboko poruszającego „Świętego Hieronima na pustyni”, przywiezionego z Muzeów Watykańskich, czy świętego Jana Chrzciciela (Luwr), wskazującego palcem niebo.

Z przywiezionych obrazów są jeszcze: „Głowa kobiety” („La Scapigliata”) z Galleria Nazionale w Parmie, „Madonna Benois” z Ermitażu w Petersburgu oraz dwa warianty „Madonny z kądzielą” - z prywatnej kolekcji i z National Gallery w Edynburgu.
Najsłynniejsze dzieło - „Mona Liza” - prezentowane jest osobno, w stałej niedawno odremontowanej galerii w Luwrze - w Salle des États.

Rysunki to także arcydzieła Leonarda da Vinci. Wprawdzie „Człowiek witruwiański” wrócił już do Włoch. Ale inne nadal można zobaczyć, jak choćby imponujący mistrzowski karton „Św. Anna z Marią, Dzieciątkiem Jezus i małym św. Janem” z National Gallery w Londynie.

W ubiegłym roku Luwr odwiedziło 9,6 miliona zwiedzających. To rekordowa liczba. Francuzi stanowią jedną czwartą publiczności, a przeważają goście z USA, Chin i krajów Unii Europejskiej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA