fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Banan Cattelana za 120 tys. dol. został zjedzony

YouTube
Instalacja włoskiego rzeźbiarza Maurizio Cattelana, którą galeria Art Basel w Miami wystawiła za 120 tys. dolarów już nie istnieje. Została... zjedzona. Performer, który rzucił się na banana, został aresztowany

Dzieło autorstwa włoskiego artysty Maurizio Cattelana było prezentowane w międzynarodowej galerii Perrotin w Art Basel w Miami. Instalacja złożona z przejrzałego banana przyklejonego srebrną taśmą do ściany była wystawiona na sprzedaż za 120 tys. dolarów. Dwie części tej samej instalacji znalazły nabywców w ubiegłym tygodniu.

Dzieło jednak zostało zniszczone. Inny artysta-performer David Datuna zdjął w sobotę banana ze ściany, obrał i zjadł na oczach widzów, w ramach performansu „Głodny artysta”.

"To mój performans – napisał na Instagramie Datuna - Uwielbiam dzieła Maurizio Cattelana i naprawdę uwielbiam tę instalację. Jest bardzo pyszna”. 

Wyświetl ten post na Instagramie.

“Hungry Artist” Art performance by me ?? I love Maurizio Cattelan artwork and I really love this installation It’s very delicious ??

Post udostępniony przez David Datuna (@david_datuna)

Mimo początkowego szoku personelu galerii, szybko została podjęta decyzja o zastąpieniu banana innym, a David Datuna został wyprowadzony z galerii przez policję.

Galeria wyjaśniła, że dzieło ma certyfikat autentyczności, co oznacza, że właściciele mogą zastąpić banana innym egzemplarzem.

"Datuna nie zniszczył dzieła sztuki. Banan pozostaje ideą” - powiedział Lucien Terras, dyrektor galerii w rozmowie z „Miami Herald".

Zastępczego banana pilnuje jednak teraz policjant, wezwany przez Art Basel.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA