fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Nowy rekord polskiego rynku sztuki. Obraz Matejki sprzedany za 3 683 000 zł

Jan Matejko, "Zabicie Wapowskiego"
materiały prasowe
Na Aukcji Sztuki Dawnej w DESA Unicum „Zabicie Wapowskiego” Jana Matejki sprzedane zostało za 3 683 000 zł.

Prace olejne Jana Matejki pojawiają się na rynku niezwykle rzadko. Jak mówi prezes DESA Unicum Juliusz Windorbski, takiej aukcji nie było od dawna.

- To nowy rekord na polskim rynku sztuki i kolejny dowód na jego dynamiczny rozwój - podkreśla Windorbski. Jak zaznaczył, branie udziału w tego rodzaju wydarzeniu było dla niego przyjemnością. - Miło mi powiedzieć, że obraz Jana Matejki jest najdroższej sprzedanym obrazem w historii polskiego rynku aukcyjnego - mówił Windorbski zaraz po tym, kiedy uderzył młotkiem o pulpit.

„Zabicie Wapowskiego” Jana Matejki po raz ostatni pokazywane było przed zaginięciem w 1883 roku. Odbyła się wówczas wystawa jubileuszowa malarza na Wawelu. W połowie lat 30. XX wieku, słuch o obrazie zaginął. Dopiero w 2012 roku dzieło odnalazło się w Ameryce Południowej. Obraz pochodzi z pierwszej fazy twórczości Matejki. Wiąże się z rodzącym się wtedy w Galicji rewizjonistycznym nurtem historiografii.

Obraz przedstawia wydarzenia z 1574 roku, gdy w ramach uroczystości koronacyjnych Henryka Walezego w Krakowie odbył się turniej rycerski. Samuel Zborowski, znany awanturnik zatknął kopię, a ośmielił się ją podjąć kasztelan Jan Tęczyński. Zborowski uznał to za obrazę i zaatakował Tęczyńskiego czekanem. Bójkę chciał powstrzymać podkomorzy Andrzej Wapowski. Został ugodzony przez Zborowskiego i zmarł na miejscu.

W przedstawionej przez Jana Matejkę scenie świadkowie wydarzenia wnieśli na wawelskie komnaty martwe ciało Wapowskiego i domagają się od króla sprawiedliwości.

Według ówczesnego prawa, nieuzasadnione zabicie szlachcica powinno być karane śmiercią. Zborowski jako bogaty i wpływowy magnat został jednak skazany jedynie na banicję, a już kilka lat później wrócił do kraju. Głównym bohaterem obrazu w ujęciu Matejki jest Tęczyński, obywatel walczący o sprawiedliwość, którego wysiłki skazane są na porażkę.

Matejko pracował nad „Zabiciem Wapowskiego” w 1860 i 1861 roku.

Aukcja Sztuki Dawnej nie jest jednak jedyną sensacyjną aukcją w tym sezonie. Wybitne prace Witolda Wojtkiewicza oraz odnaleziona teka karykatur Franciszka Marii Lanciego - przekrój sztuki polskiej XIX i pierwszej połowy XX stulecia można oglądać na wystawie prac na papierze w DESA Unicum. Ekspozycja zakończy się licytacją 22 czerwca.

Szczegółowe wyniki Aukcji Sztuki Dawnej dostępne będą na stronie DESA Unicum.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA