fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Michał Szułdrzyński: Konserwatyzm umiera po cichu

królowa Elżbieta II i książę Filip
AFP
Odgrywanie w Polsce wielkiego żałobnego lamentu z powodu śmierci jakiegoś arystokraty z obcego kraju to świadectwo groteskowego infantylizmu" – napisał po śmierci księcia Edynburga pewien znany, również z sympatii do obecnej władzy, pisarz. Wpis Jacka Piekary w mediach społecznościowych polubiło ponad tysiąc osób, co pokazuje, że padł na dość podatny grunt.

Oczywiście, można się zżymać z powodu telenoweli, w jaką tabloidowe media zmieniają życie brytyjskiej rodziny królewskiej. Status mieszkańców Buckingham Palace jest iście celebrycki, paparazzi śledzą każdy ich ruch, a „szczery", acz całkowicie pozbawiony jakiejkolwiek głębi, wywiad wnuka księcia Filipa i jego żony Meghan stał się kolejną sensacją. Zresztą miliony, które obejrzały serial Netflixa „The Crown", nie mogą się mylić. Ale to już temat dla medioznawców i antropologów kultury, poszukujących w zbiorowej wyobraźni współczesności tkwiących w niej założeń, mitów, estetyki, a nawet etyki.

Warto jednak na chwilę przebić się przez ten medialny, celebrycki rys i przypomnieć sobie życie księcia urodzonego jako Filip Glücksburg. Dostrzeżemy w nim historię łączącą wiek XXI z XIX. Praprawnuk królowej Wiktorii, praprawnuk cara Mikołaja I, praprawnuk Maurycego Hauke-Bosaka, generała artylerii Królestwa Polskiego, wnuk króla Grecji. Urodził si...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA