MSZ Rosji twierdzi, że w krajach zachodnich od połowy lat dziewięćdziesiątych powstało co najmniej sto substancji podobnych do środka paraliżującego Nowiczok. Ministerstwo w wydanym komunikacie przypomniało, że 13 stycznia 1993 r. Moskwa jako jedna z pierwszych stolic podpisała konwencję o zakazie broni chemicznej i "niezwłocznie rozpoczęła jej wdrażanie".

"Eliminacja rosyjskiej broni chemicznej została przeprowadzona pod ścisłą kontrolą międzynarodową, a ten żmudny proces zakończył się 27 września 2017 r." - napisało w komunikacie MSZ. "W dniu 11 października 2017 r. dyrektor generalny Sekretariatu Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) potwierdził ostateczną eliminację broni chemicznej w Rosji" - dodano.

MSZ nie poprzestaje jednak na tam. Wskazuje, że "jeśli chodzi o związek zwany Nowiczok, w krajach zachodnich jego struktura została po raz pierwszy zaprezentowana w 1998 roku w bazie danych Amerykańskiego Narodowego Instytutu Normalizacyjnego".  "Cała rodzina toksycznych związków, które ostatecznie pojawiły się na terenie Zachodu, nie podlega operacjom konwencji o zakazie broni chemicznej (CWC) - twierdzi resort.

"Od połowy lat dziewięćdziesiątych około dwudziestu zachodnich krajów przeprowadziło badania nad substancjami z rodziny Nowiczok. Badali sposoby ich uzyskiwania i ich szkodliwe skutki. Zagraniczne publikacje naukowe zawierają formuły co najmniej stu związków, które bazują na Nowiczoku w mniejszym lub większym stopniu. Stany Zjednoczone wydały ponad 140 patentów, w jakiś sposób związanych z ochroną i wykorzystaniem środków z rodziny Nowiczok" - twierdzi ministerstwo.

W związku z "szerokim rozpowszechnieniem na Zachodzie metod pozyskiwania Nowiczoka" zdaniem rosyjskiego MSZ "raczej trudno nazwać kraj, z którego pochodził typ substancji zidentyfikowanej w Salisbury". "W maju 2018 r. Rosja wysłała do Sekretariatu OPCW swoje propozycje uzupełnienia list kontrolowanych środków chemicznych o około tysiąc nowych związków" - wskazano w komunikacie MSZ, dodając, że "taki krok pomógłby promować nierozprzestrzenianie i eliminację broni chemicznej".