fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Niepodległość o wielu twarzach

Fotorzepa, Marta Bogacz
11 listopada w Warszawie oprócz Marsz Niepodległości odbędzie się jednocześnie kilkanaście demonstracji.

Marsz i Bieg Niepodległości, pikniki i uroczystości państwowe to tylko niektóre atrakcje przygotowane na 11 listopada. W stolicy odbędzie się jednocześnie również kilkanaście dodatkowych demonstracji. Rekordowy ma być tegoroczny Bieg Niepodległości. W ostatnim wydarzeniu z cyklu Warszawskiej Triady „Zabiegaj o pamięć" weźmie udział aż 22 tys. uczestników. 11 listopada, równo o godz. 11.11, uczestnicy wyruszą na dziesięciokilometrową trasę. Zawodnicy włożą białe i czerwone koszulki, dzięki czemu ustawiając się na starcie w dwóch kolumnach, stworzą najdłuższą narodową flagę.

O godz. 15.00 z ronda Dmowskiego ruszy Marsz Niepodległości. Przejdzie Alejami Jerozolimskimi, a jego trasa zakończy się na błoniach przy Stadionie Narodowym. Można spodziewać się tu dużej liczby uczestników, ponieważ – w przeciwieństwie do zeszłego roku – środowiska nacjonalistyczne nie przygotowują mniejszych marszów w innych miastach. Organizują natomiast przejazdy autokarowe do Warszawy. Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się jednak dzień wcześniej – w niedzielę, 10 listopada. Tego dnia na placu Piłsudskiego odbędzie się uroczysty Capstrzyk Niepodległości.

Z kolei na placu Zamkowym o godz. 12.00 rozpocznie się Piknik Historyczny z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Wspólne świętowanie rozpocznie się inscenizacją powierzenia przez Sejm Józefowi Piłsudskiemu dalszego sprawowania urzędu Naczelnika Państwa. Na zakończenie inscenizacji zebrani widzowie zaproszeni zostaną do wspólnego odśpiewania „Warszawianki".

Podczas pikniku będzie można odwiedzić poszczególne stoiska z historycznym sprzętem wojskowym (np. armatą Schneider czy CKM Maxim z 1905 r.), z animacjami i warsztatami prowadzonymi przez Dom Spotkań z Historią. Każdy, kto odwiedzi miejskie stoisko, będzie mógł samodzielnie wykonać pamiątkową przypinkę oraz otrzyma narodową kokardę.

W niedzielę i poniedziałek odbędzie się również wiele mniejszych demonstracji. W niedzielę przed pomnikiem Romana Dmowskiego odbędzie się manifestacja mająca za zadanie „ukazać rolę Romana Dmowskiego i Krzyża z Giewontu w odzyskaniu Niepodległości przez Polskę", na Pradze planowany jest natomiast „Protest przeciwko zakłamywaniu historii". W ogrodzie Saskim odbywać się ma „Szerzenie wzorców walki z mową nienawiści ", a przed gmachem Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej protestować będzie grupa Falun Dafa.

W wigilię Dnia Niepodległości planowana jest również pokuta za niewypełnienie jasnogórskich ślubów narodu. Ratusz odmówił natomiast zgody organizatorom przejawienia „wyrazu troski o stan moralny narodu polskiego".

W Święto Niepodległości 3 tys. osób miało przemaszerować ulicami i zademonstrować „wyrażenie wdzięczności Bogu i Maryi Królowej Polski". Wyrażenie wdzięczności jednak odwołano. Z kolei przy rondzie Dmowskiego odbywać się ma akcja protestacyjna przeciwko amerykańskiej ustawie 447, a Narodowe Odrodzenie Polski planuje demonstrację pt. „Wielka Polska Niepodległa – X Marsz Patriotów .

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce wprowadzić 11 listopada czasowy zakaz noszenia broni w stolicy. Tłumaczy to różnorodnością imprez i dużą liczbą VIP-ów, którzy wezmą w nich udział. „Ze względu na rangę tych wydarzeń oraz przewidywaną wielotysięczną liczbę uczestników istnieje konieczność wprowadzenia szczególnych rozwiązań, które w sposób czasowy zwiększą poziom bezpieczeństwa i porządku publicznego" – tłumaczy resort.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA