fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Finlandia: Jak oznaczyć neutralną płciowo toaletę?

ROL
Na to pytanie odpowiedź znalazła działająca w Finlandii organizacja rządowa Culture for All, która przedstawiła projekt neutralnego płciowo symbolu do oznaczania miejsc w przestrzeni publicznej.

Symbol ma wskazywać, że dana toaleta, bądź przebieralnia przeznaczona jest dla osób obu płci - w tym dla osób, które nie identyfikują się z żadną - wyjaśniają przedstawiciele organizacji.

Symbol został zaprojektowany przez grafika Pekkę Piippo, współpracującego z fińskimi organizacjami reprezentującymi środowiska LGBT. Składa się on z połączonych ze sobą symboli płci męskiej i żeńskiej, pomiędzy którymi znajduje się okręg.

Jak mówi autor symbolu, Seta, organizacja zrzeszająca przedstawicieli środowisk LGBT w Finlandii, oceniła, że nowy znak bierze pod uwagę zarówno płeć męską i żeńską, jak i osoby znajdujące się pomiędzy nimi, w tym osoby, które przeszły operację zmiany płci oraz osoby, które uważają się za neutralne płciowo.

Culture for All zachęca osoby prywatne i różne organizacje zajmujące się sztuką i kulturą, by używały symbolu na oznaczenie toalet i przebieralni udostępnianych personelowi i klientom.

Organizacja wskazuje, że tradycyjny podział na mężczyzn i kobiety wyklucza osoby, których identyfikacja płciowa nie jest jednoznacznie męska ani żeńska.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA