fbTrack

Społeczeństwo

Woda w Zatoce bezpieczna do kąpieli

Do wód Zatoki Gdańskiej można wchodzić bez obaw - podał dziś miejscowy Sanepid
Fotorzepa, Piotr Wittman
Ostrzeżenie przed kąpielą w Zatoce Gdańskiej zostaje odwołane - poinformował dziś Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Badania pobranych próbek wody wykazała, że odpowiada ona wymaganiom sanitarnym rekomendowanym dla wody w kąpieliskach.

Sanepid w Gdańsku stale monitoruje stan wody w Zatoce i Motławie po awaryjnym zrzucie ścieków do rzeki w ub. tygodniu. W sumie do Motławy trafiło łącznie około 150 tys. ton nieczystości.

W czwartek pobrano kolejne próbki wody do badań z dwunastu miejsc Zatoki. Badania zostały wykonane w akredytowanych laboratoriach stacji sanitarno-epidemiologicznych w Gdańsku i Gdyni.

- Jakość wody w badanym zakresie, tj. obecność bakterii Escherichia coli oraz bakterii z grupy Enterokoków, odpowiada wymaganiom sanitarnym rekomendowanym dla wody w kąpieliskach – zapewnił Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

W związku z kolejnymi wynikami badań próbek, "w których woda odpowiada wymaganiom, a także po zapoznaniu się z aktualnymi wynikami badań przedstawionymi przez Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska" Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w sobotę odwołał ostrzeżenie przed kąpielą w wodach Zatoki Gdańskiej.

W komunikacie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku zaznaczono, że jakość wody z rejonu Zatoki Gdańskiej, w miejscach, w których planowane jest utworzenie kąpielisk będzie nadal monitorowana, a wyniki badań będą publikowane w kolejnych komunikatach PPWIS. Następne próbki do badań mają zostać pobrane w poniedziałek w godzinach porannych.

Władze Gdańska chcą nałożyć karę finansową na spółkę Saur Neptun Gdańsk (SNG), w której doszło do awarii przepompowni ścieków, a w jej konsekwencji przez prawie trzy doby komunalne nieczystości były kierowane do rzeki Motławy.

Na czwartkowej sesji Rady Miasta Gdańska Sławomir Kiszkurno, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku powiedział, że kontrakt między miastem a SNG zobowiązuje samorząd do naliczenia kar.

W przyszłym tygodniu będzie wiadome w jakiej wysokości władze Gdańska nałożą karę finansową na spółkę SNG.

Po zrzucie ścieków wodę w rzece i w Zatoce badają krzyżowo aż trzy instytucje Sanepid i Saur Neptun Gdańsk (SNG) w kąpieliskach nadmorskich, a także Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) w rzece Motławie i w akwenach Zatoki Gdańskiej, które są oddalone od linii brzegowej.

- Wszystkie dotychczasowe badania wskazywały, że jakość badanej wody spełnia normy wymagane prawem –podaje gdański ratusz.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL