– W czerwcu 2019 upamiętniamy rocznice wydarzeń, które połączyły Polaków, nadały nowy ton polskiej walce z komunizmem i zmobilizowały nas w dążeniach do stworzenia w pełni niepodległego kraju – przypomina Jarosław Sellin, wiceminister kultury. – Dzięki moralnemu wsparciu Jana Pawła II oraz dzięki zapałowi i zaangażowaniu Polaków rozpoczął się okres pokojowych przemian ustrojowych w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Ich efektem było przeprowadzenie w Polsce pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych – dodaje.

2 czerwca na placu Piłsudskiego w Warszawie zaplanowany jest koncert muzyczny przypominający pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski w 1979 roku. Współczesne interpretacje różnych utworów wykonają między innymi Stanisława Celińska, Krzysztof Cugowski, Ryszard Rynkowski, Kamil Bednarek, Zakopower, Golec uOrkiestra, Warszawska Orkiestra Sentymentalna.

– Później ruszamy w Polskę z koncertami fortepianowymi w każdym z miast, które odwiedził Jan Paweł II 40 lat temu. W serii koncertów „Fortepiany wolności" usłyszymy jego ulubione melodie. Każdemu koncertowi towarzyszyła będzie wystawa „Polski album rodzinny", pokazująca, jak 40 lat temu wyglądały spotkania papieża z wiernymi w każdej z tych miejscowości. Domknięciem projektu będzie film dokumentalny, który pokaże, jak pielgrzymka Jana Pawła II z 1979 roku zmieniła losy niektórych Polaków – dodaje Jan Kowalski, szef biura programu Niepodległa.

W rocznicę wyborów z czerwca 1989 r. również zaplanowane zostały koncerty m.in. pieśni stworzonych przez dwóch bardów Solidarności – Przemysława Gintrowskiego i Jacka Kaczmarskiego. Ich utwory na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego 4 czerwca zagrają m.in. L.U.C., Maleo Reggae Rockers, Marek Dyjak, Kukiz, Miłka Małecka, Dominika Świątek.