fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Przypomną przełomowe wydarzenia sprzed lat

Fotorzepa, Robert Gardziński
„Niepodległa" organizuje wiele imprez, których celem jest przypomnienie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski oraz 30. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 roku.

– W czerwcu 2019 upamiętniamy rocznice wydarzeń, które połączyły Polaków, nadały nowy ton polskiej walce z komunizmem i zmobilizowały nas w dążeniach do stworzenia w pełni niepodległego kraju – przypomina Jarosław Sellin, wiceminister kultury. – Dzięki moralnemu wsparciu Jana Pawła II oraz dzięki zapałowi i zaangażowaniu Polaków rozpoczął się okres pokojowych przemian ustrojowych w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Ich efektem było przeprowadzenie w Polsce pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych – dodaje.

2 czerwca na placu Piłsudskiego w Warszawie zaplanowany jest koncert muzyczny przypominający pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski w 1979 roku. Współczesne interpretacje różnych utworów wykonają między innymi Stanisława Celińska, Krzysztof Cugowski, Ryszard Rynkowski, Kamil Bednarek, Zakopower, Golec uOrkiestra, Warszawska Orkiestra Sentymentalna.

– Później ruszamy w Polskę z koncertami fortepianowymi w każdym z miast, które odwiedził Jan Paweł II 40 lat temu. W serii koncertów „Fortepiany wolności" usłyszymy jego ulubione melodie. Każdemu koncertowi towarzyszyła będzie wystawa „Polski album rodzinny", pokazująca, jak 40 lat temu wyglądały spotkania papieża z wiernymi w każdej z tych miejscowości. Domknięciem projektu będzie film dokumentalny, który pokaże, jak pielgrzymka Jana Pawła II z 1979 roku zmieniła losy niektórych Polaków – dodaje Jan Kowalski, szef biura programu Niepodległa.

W rocznicę wyborów z czerwca 1989 r. również zaplanowane zostały koncerty m.in. pieśni stworzonych przez dwóch bardów Solidarności – Przemysława Gintrowskiego i Jacka Kaczmarskiego. Ich utwory na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego 4 czerwca zagrają m.in. L.U.C., Maleo Reggae Rockers, Marek Dyjak, Kukiz, Miłka Małecka, Dominika Świątek.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA