fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Honorowy Pulitzer za nagranie zatrzymania George'a Floyda

AFP
Darnella Frazier, której nagranie z telefonu komórkowego, na którym policja w Minneapolis zatrzymała George'a Floyda, wywołało oburzenie na całym świecie, otrzymała w piątek honorową nagrodę Pulitzera.

Kapituła Nagrody Pulitzera ogłosiła, że przyznaje Frazier specjalne wyróżnienie za nagranie wideo, które nakręciła 25 maja 2020 roku.

Na filmie widać, jak czterech byłych policjantów z Minneapolis powstrzymuje George'a Floyda przed sklepem spożywczym Cup Foods. 

Jeden z funkcjonariuszy, Derek Chauvin, został w kwietniu skazany pod zarzutem morderstwa za klęczenie na szyi Floyda przez ponad dziewięć minut, mimo protestów Floyda, że nie może oddychać.

Pozostali trzej zamieszani w sprawę funkcjonariusze - J. Alexander Kueng, Thomas Lane i Tou Thao - są oskarżeni o pomoc w popełnieniu morderstwa i oczekuje się, że staną przed sądem w przyszłym roku. Cała czwórka stoi również przed federalnymi zarzutami dotyczącymi praw obywatelskich.

Frazier, która była nastolatką w czasie incydentu, zeznawała podczas procesu Chauvina, mówiąc sądowi, że była prześladowana po tym zdarzeniu.

- To były całe noce, podczas których przepraszałam George'a Floyda za to, że nie zrobiłam więcej, nie podjęłam fizycznej interakcji i nie uratowałam mu życia - mówiła.

Rada Pulitzera ogłosiło, że nagranie Frazier "pobudziło protesty przeciwko brutalności policji na całym świecie, podkreślając kluczową rolę obywateli w dziennikarskim dążeniu do prawdy i sprawiedliwości."

The Minneapolis Star-Tribune również zdobył nagrodę Pulitzera za relację z wydarzeń po śmierci Floyda.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA