fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Zamek Królewski na znak solidarności z medykami

Zamek Królewski, fot. symulacyjna - Lesław Krzewski
materiały
Na trzy dni Zamek Królewski w Warszawie zmieni wieczorem kolor na niebieski na znak wdzięczności i wsparcia dla lekarzy i pielęgniarek, walczących ze skutkami epidemii koronawirusa.

Akcja #dziekujemypokrólewsku  rozpocznie się w niedzielę o godzinie 19 i będzie kontynuowana o tej samej porze w poniedziałek i wtorek, czyli do Dnia Pracownika Służby Zdrowia 7 kwietnia. 

- Zamek Królewski w Warszawie włącza się do akcji wyrażenia wdzięczności i okazania wsparcia  Pracownikom Służby Zdrowia, zmagającym się ze skutkami zakażeń koronawirusem, ratującym zdrowie i życie wielu spośród nas, nierzadko z narażeniem własnego. –  mówi komunikat Zamku. 

Podświetlenie fasady na kolor niebieski będzie włączane stopniowo. 5 kwietnia - od strony Wisły, 6 kwietnia - od strony Trasy W-Z  i 7 kwietnia - od strony Placu Zamkowego.

W nadchodzącą niedzielę o godz. 21 w jednym z okien Zamku od strony Wisły rozbłyśnie także świeca. W ten sposób Zamek połączy swą akcję z ideą i przesłaniem Andrzeja Pągowskiego, wybitnego grafika i plakacisty, którą wyraził ostatnio w zmodyfikowanym plakacie „Stan strachu”. Pierwotnie to plakat z 1989 roku, obrazującego emocje stanu wojennego. W obecnej wersji zmienił się w symbol solidarności z medykami, zachęcający do zapalania  świeczek  w oknach na znak wspólnoty. Dopełnia go także dopisany napis „nadzieja”.

Andrzej Pągowski zamieścił na swoim facebooku.

filmowy komentarz z podziękowaniem za połączenie przez Zamek obydwu akcji. Zwraca się w nim także do nas wszystkich: „ - Witajcie kochani. Jak dajecie sobie radę w tych ciężkich czasach?” I apeluje: „…we wtorek przypada Dzień Służby Zdrowia. Myśli wszystkich Polaków będą razem z lekarzami, pielęgniarkami, z laborantami, diagnostami, pracownikami SOR-ów, czy karetek pogotowia Myślę, że wszyscy tego dnia będziemy trzymali za nich kciuki.

Zamek od niedzieli przez trzy dni będzie podświetlony, czyli w niedzielę , poniedziałek i wtorek, specjalnymi barwami. I to miejsce, ten symbol polskości  przez wiele lat obecny w naszej rzeczywistości, pokaże, że jesteśmy razem, że jesteśmy razem w trudnych chwilach…”

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA