fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Kto zagraża bezpieczeństwu świata? Polacy wskazują na Rosję

AFP
Według 43,6 proc. uczestników sondażu SW Research dla rp.pl największe zagrożenie dla bezpieczeństwa świata w 2020 roku stwarza Rosja. Sondaż przeprowadzono przed atakiem USA w Iraku, w wyniku którego śmierć poniósł dowódca irańskiej brygady al-Kuds, gen. Kasem Sulejmani.

"Który kraj uważa Pani/Pan za największe zagrożenie dla bezpieczeństwa świata w 2020 roku?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Najwięcej uczestników sondażu - 43,6 proc. - wskazało Rosję jako największe zagrożenie dla bezpieczeństwa świata. Zdaniem 23,2 proc. respondentów największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa świata jest Korea Północna.

Na Iran i USA, które - według niektórych polityków i komentatorów - po zabiciu przez Amerykanów gen. Sulejmaniego znalazły się de facto w stanie wojny wskazało - odpowiednio - 8,2 i 8 proc. respondentów.

6,6 proc. ankietowanych za zagrożenie dla bezpieczeństwa świata w 2020 roku uważa Chiny.

Według 2,1 proc. respondentów największe zagrożenie dla świata stwarza inny kraj.

8,3 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej sprawie.

- Rosję za kraj najbardziej zagrażający globalnemu bezpieczeństwu uważa prawie co druga kobieta i mniej niż 40 proc. mężczyzn. Biorąc pod uwagę wiek respondentów, Rosję częściej niż pozostali uczestnicy badania wskazywały osoby między 35 a 49 rokiem życia (blisko co druga z nich). Rosję wskazało również 47% osób o dochodach w granicach 2001 – 3000 zł i ponad połowa mieszkańców największych miast - komentuje wyniki badania Piotr Zimolzak z SW Research.

Relacje między Zachodem a Rosją są napięte od czasu zaanektowania przez Rosję ukraińskiego Krymu (społeczność międzynarodowa nie uznała tej aneksji i uważa Krym za okupowane przez Rosję terytorium Ukrainy). W 2019 roku przestał obowiązywać traktat INF (Układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu), który został zawarty w 1987 roku między USA a ZSRR, a którego celem było ograniczenie wyścigu zbrojeń. USA najpierw zawiesiły traktat, a potem go wypowiedziały zarzucając Rosji, że ta nie przestrzegała jego postanowień (Moskwa odrzucała te oskarżenia). Wciąż otwarta pozostaje też kwestia traktatu New START, traktatu rozbrojeniowego, który wszedł w życie w 2011 roku, a którego celem było ograniczenie zbrojeń strategicznych. Traktat ten wygasa w 2021 roku, ale USA i Rosja nadal nie podjęły rozmów na temat jego przedłużenia. Rosja przekonuje, że wielokrotnie sygnalizowała USA gotowość do negocjacji na temat przyszłości traktatu, ale jak dotąd nie doczekała się reakcji Waszyngtonu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA