fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

W Iraku podpalono konsulat Iranu. Bagdad ubolewa

AFP
Irak potępił atak na konsulat Iranu w An-Nadżafie, mieście na południu kraju, po tym jak do budynku konsulatu wtargnęli protestujący i podpalili go.

Iracki MSZ podkreśla, że atak na konsulat miał na celu "zaszkodzenie historycznym relacjom między Irakiem a Iranem oraz innymi państwami".

"Dyplomatyczne misje działające w Iraku są bardzo szanowane i doceniane" - pisze MSZ Iraku w komunikacie podkreślając, że incydent nie oddaje nastawienia Iraku wobec dyplomatów innych państw.

W związku z atakiem na konsulat władze An-Nadżafu wprowadziły godzinę policyjną. Demonstranci, którzy wtargnęli do konsulatu krzyczeli "zwycięstwo dla Iraku" i "Iran precz".

Personel konsulatu został ewakuowany zanim do budynku wtargnęli demonstranci. AP podaje, że jedna osoba zginęła a 35 zostało rannych, gdy policja otworzyła ogień do tłumu protestujących.

Protestujący po wtargnięciu do konsulatu zdjęli z budynku irańską flagę i zastąpili ją iracką.

W Iraku od dwóch miesięcy trwają protesty antyrządowe, w czasie których zginęło już ponad 300 osób. Służby bezpieczeństwa regularnie otwierają do protestujących ogień z ostrej amunicji.

Uczestnicy demonstracji wyrażają oburzenie panującą w kraju korupcją, złą sytuacją gospodarczą, a także uleganiem przez rząd zagranicznym wpływom, w szczególności wpływom Iranu.

W listopadzie doszło już do próby wtargnięcia demonstrantów do konsulatu Iranu w Karbali. Siły bezpieczeństwa zastrzeliły wówczas czterech demonstrantów.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA