Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 13.11.2019 13:27 Publikacja: 13.11.2019 13:14
Foto: AdobeStock
Firma ankietowa SWG przebadała 1500 osób. 10 proc. z nich stwierdziło, że akty rasistowskie są zawsze uzasadnione, a kolejne 45 proc. uznało, że mogą być one akceptowane w zależności od sytuacji. Pozostałe 45 proc. uważa natomiast, że wszelkie akty rasistowskie są całkowicie niedopuszczalne.
SWG przeprowadza ten sam sondaż raz w roku. Po raz pierwszy od dekady większość ankietowanych nie potępiła rasizmu.
- Oznacza to, że nastąpiło złagodzenie postaw wobec rasizmu. Niekoniecznie dlatego, że ludzie stali się rasistami, ale coraz bardziej akceptują akty rasistowskie i nie uważają ich za skandaliczne - powiedział Enzo Risso, dyrektor naukowy w SWG. Jak dodał, zmiana nastawienia była częściowo spowodowana rozpowszechnianiem się mowy nienawiści w Internecie. - Możemy powiedzieć cokolwiek o każdym i przyzwyczajamy się do tego. To zły znak z obywatelskiego punktu widzenia. Nie tylko we Włoszech - zaznaczył.
W poniedziałek wieczorem tysiące Włochów zebrało się w deszczu na dworcu głównym w Mediolanie, aby wesprzeć Lilianę Segre, która przeżyła Holocaust. W zeszłym tygodniu kobiecie została przydzielona eskorta policyjna po tym, jak w internecie gwałtowanie wzrosła ilość wysyłanych do niej gróźb. Segre dostaje przez Internet średnio 200 gróźb dziennie. Sytuacja pogorszyła się po tym, jak rząd podjął jej propozycję powołania komisji do walki z rasizmem, antysemityzmem i podżeganiem do nienawiści. Wszystkie partie poparły tę propozycję oprócz skrajnie prawicowej Ligi.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Biuro Marketingu Miasta ogłosiło konkurs na realizację filmu promocyjnego „Chopin we współczesnej Warszawie”. Je...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Skandal podczas festiwalu Eurofolk w Zamościu. Artyści z różnych krajów świata byli publicznie obrażani. W ich s...
Niż genueński, który od kilku dni wywołuje intensywne opady deszczu w Polsce, kierować ma się w najbliższym czas...
W Zamościu pod adresem wykonawców folkowego festiwalu popłynęły pogróżki, wzywano Straż Miejską. W Gorzowie Wiel...
W związku z trudną sytuacją pogodową w niektórych częściach Polski, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa opublikowało...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas