fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Nowa Zelandia: Zakaz pływania z delfinami butlonosymi

AdobeStock
Rząd Nowej Zelandii zakazuje turystom pływania z delfinami butlonosymi, starając się uratować gatunek.

Według badań przeprowadzonych przez Departament Ochrony (DoC), ludzie „zbyt mocno kochali delfiny”, a interakcja z nimi „miała znaczący wpływ na zachowanie populacji podczas odpoczynku i karmienia”.

Zakaz pływania z delfinami butlonosymi dotyczy organizatorów wycieczek w regionie Bay of Islands, który jest popularny wśród turystów ze względu na ciepły klimat i piękne plaże. Wycieczki w ramach, których pływa się z delfinami w innych częściach kraju wciąż są dozwolone.

Czytaj także: Włochy: Tajemnicze zgony dziesiątek delfinów. Wirus odry?

Delfiny butlonose wolą pływać w regionach przybrzeżnych, co czyni je wrażliwymi na działalność człowieka. Od 1990 roku ich liczba w Bay of Island spadła o 66 proc. W regionie występuje główna grupa składająca się z 19 delfinów, które regularnie odwiedzają to miejsce. Najnowsze raporty wskazują, że wśród młodych śmiertelność wynosi 75 proc.

Poza zakazem pływania z delfinami butlonosowymi, DoC zastrzegło, że organizatorzy wycieczek mogą pozwalać na interakcje z nimi, ale mogą trwać one jedynie 20 minut. Departament planuje także stworzenie w Bay of Island rezerwatu ssaków morskich.

Przeciwnicy nowych zasad podkreślają, że zakaz będzie miał duży wpływ na liczbę turystów, odwiedzających region. 

Źródło: The Guardian
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA