fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Czy Polska powinna zrezygnować z węgla? Polacy: Tak, ale...

Fotorzepa, Piotr Guzik
Czy Polska powinna zrezygnować z wykorzystywania węgla w energetyce, a jeśli tak, to czy powinna zrobić to za wszelką cenę? O to zapytaliśmy respondentów w sondażu przeprowadzonym dla rp.pl przez SW Research.

Obietnicę rezygnacji z korzystania z węgla w energetyce złożył w czasie forum programowego Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. - Nie jesteśmy wyspą ani tym bardziej oddzielną planetą. Załamanie klimatyczne na świecie obejmie nas tak samo jak innych. Musimy działać i musimy to traktować jako twarde zobowiązanie - mówił lider Platformy Obywatelskiej deklarując, że Polska zrezygnuje z używania węgla w energetyce do 2040 roku.

Jeszcze dalej idące obietnice składał podczas kongresu założycielskiego Wiosny Robert Biedroń, który deklarował, że Polska odejdzie od węgla do 2035 roku.

A co o rezygnacji z węgla w energetyce sądzą Polacy? Z sondażu SW Research dla rp.pl wynika, że o ile większość Polaków popiera odejście od węgla w energetyce (65,5 proc.) o tyle jedynie 23,9 proc. jest zdania, że powinniśmy zrezygnować z węgla za wszelką cenę. Z kolei zdaniem 41,6 proc. respondentów Polska powinna zrezygnować z węgla tylko wtedy, jeśli nie zagrozi to naszej gospodarce. 22,1 proc. jest przeciw rezygnacji z węgla, a 12,3 proc. nie ma zdania w tej kwestii.

- Mężczyźni częściej są za rezygnacją z energetyki węglowej, niezależnie od kosztów (27% vs 21% kobiet). Częściej tego zdania są też osoby powyżej 50 roku życia (29%) oraz osoby o wykształceniu wyższym (30%). Osoby poniżej 34 lat popierają zrezygnowanie z węgla, ale tylko wtedy, gdy nie zaszkodzi to gospodarce. Im większy dochód tym ankietowani częściej uważają, że Polska powinna zrezygnować z węgla niezależnie od kosztów. Takiego zdania są też częściej osoby z miast od 100 do 199 tys. mieszkańców (28%). Rezygnację, ale z uwzględnieniem szkód dla gospodarki, częściej popierają osoby o najniższym dochodzie (49%) oraz badani z miast od 20 do 99 tys. mieszkańców (53%) - komentuje wyniki sondażu Piotr Zimolzak z SW Research.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA