fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Wielka Brytania: Pracownicy parlamentu narażeni na molestowanie seksualne

AFP
Osoby pracujące dla brytyjskich parlamentarzystów są narażone na molestowanie seksualne, zastraszanie i znęcanie się. Informacje o tym były ukrywane, ponieważ pracownicy obawiali się konsekwencji - wynika z oficjalnego raportu.

Dochodzenie w tej sprawie było prowadzone przez prawniczkę Gemmę White. Zlecono je po tym, jak brytyjski parlament stał się jedną z instytucji uwikłanych w skandale związane z molestowaniem seksualnym. 

Urzędnicy pracujący w Izbie Gmin byli narażeni na nękanie, od "bardzo poważnych" napaści na tle seksualnym, po seksistowskie komentarze. Parlamentarzyści mieli m.in. dzielić się ze swoimi pracownikami informacji na temat swojego życia seksualnego.

Odnotowane sytuacje to próby pocałunku, łapanie za piersi i pośladki oraz głaskanie.

Raport sporządzono w oparciu o informacje udzielone przez ponad 200 osób. Stwierdzono, że do nadużyć dochodzi od dawna, są powszechne i zbyt długo akceptowane.

Świadkowie mówią o karierach, które nabierały rozpędu po spotkaniach o charakterze seksualnym i molestowaniu, które było "złem koniecznym" dla osób, które chciały odnieść sukces, ale nie miały znajomości.

W raporcie stwierdzono, że wiele osób pracowało dla przełożonych, którzy nie mieli nad sobą nadzoru. Pracownicy obawiali się, że wyjawiając prawdę, mogą przerwać swoje kariery zawodowe.

Stwierdzono, że niektórzy parlamentarzyści regularnie dręczyli swoich pracowników, krzycząc na nich i upokarzając ich przed innymi pracownikami.

Zatrudniane osoby były również wykorzystywane do wykonywania obowiązków domowych swoich przełożonych, m.in. opieki nad dziećmi i zwierzętami.

Rzecznik premier Theresy May powiedział, że treść raportu jest bulwersująca. Dodał, że kierownictwo parlamentu powinno stanowczo i szybko zareagować w tej sprawie.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA