fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Legalizacja marihuany przyniosłaby Belgii 144 mln euro

123RF
Dziennik "Le Soir” ujawnił wyniki badań poświęconych wpływowi dekryminalizacji marihuany na belgijskie finanse publiczne.

Badacze przeanalizowali konsekwencje legalizacji marihuany dla finansów publicznych państwa w trzech scenariuszach - prostej dekryminalizacji, zarządzania rynkiem przez państwo i wprowadzenia otwartego rynku.

Czytaj także: Relaks z marihuaną: korzyści vs szkody

 

 

 

Tworząc raport pod uwagę wzięto nie tylko dodatkowe wpływy, ale również konieczność wydatków. Badanie wskazuje, że najbardziej opłacalnym scenariuszem dla kasy publicznej byłby ten, który przewiduje zarządzanie rynkiem przez państwo. Jak pisze „Le Soir”, przyniosłoby to 144 mln euro dodatkowego wpływu do budżetu.

Mimo zalet, eksperci zaznaczają, że liberalizacja przepisów dotyczących marihuany, mogłaby także wpłynąć na zdrowie obywateli, gdyż przyswajanie w dużych ilościach THC ma negatywny wpływ na zdolności poznawcze.

W Holandii, która sąsiaduje z Belgią, sprzedaż marihuany jest legalna.  W obszarach przygranicznych nie sprzedaje się jej jednak obcokrajowcom, aby walczyć z turystyką narkotykową.

Źródło: Le Soir
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA