Reklama

Nie żyje marynarz ze słynnego zdjęcia

W wieku 95 lat zmarł George Mendonsa, marynarz Marynarki Wojennej USA, który został uwieczniony na słynnym zdjęciu podczas całowania kobiety po ogłoszeniu zakończenia II wojny światowej.

Aktualizacja: 19.02.2019 06:55 Publikacja: 19.02.2019 06:38

Nie żyje marynarz ze słynnego zdjęcia

Foto: U.S. Navy

Były marynarz zmarł w niedzielę rano z powodu niewydolności serca. Za kilka dni miał obchodzić swoje 96 urodziny. George Mendonsa mieszkał w ośrodku opieki w Middletown.

Jego zdjęcie stało się jednym z najbardziej znanych w kraju. 14 sierpnia 1945 roku został sfotografowany na Times Square w Nowym Jorku. Całował kobietę po ogłoszeniu kapitulacji przez Japonię.

Autorem zdjęcia był Alfred Eisenstaedt. Zostało ono opublikowane w "Life Magazine". 

Przez lata tożsamość kobiety i mężczyzny na zdjęciu nie była znana. Eisenstaedt nie zapisał żadnych informacji. Po latach udało się zidentyfikować kobietę jako Gretę Zimmer Friedman.

- Był dumny ze swojej służby i zdjęcia oraz tego, co ono znaczyło - powiedziała córka marynarza w rozmowie z NBC News.

Reklama
Reklama

Friedman w 1945 roku pracowała jako asystentka dentystyczna. Nie znała Mendonsy przed pocałunkiem. Tożsamość osób na zdjęciu została ostatecznie udowodniona przez historyka Lawrence'a Verrię.

Greta Zimmer Friedman zmarła w 2016 roku w wieku 92 lat.

Społeczeństwo
Nie żyje Jesse Jackson, jeden z liderów ruchu praw obywatelskich w USA
Materiał Promocyjny
AI to test dojrzałości operacyjnej firm
Społeczeństwo
Barack Obama wywołał poruszenie słowami o kosmitach. Teraz wyjaśnia
Społeczeństwo
Rosjanie sięgają po antydepresanty jak nigdy wcześniej. Wojna silniejsza niż pandemia
Społeczeństwo
Ostatnia akcja białoruskiej Maty Hari. Agentka Łukaszenki do zadań specjalnych
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama