Kawa czy herbata? Preferencje mogą być zapisane genach

Zróżnicowanie genetyczne może odpowiadać za wrażliwość na smak kofeiny lub innych gorzkich substancji chemicznych. To, czy ludzie wolą kawę czy herbatę, może sprowadzić się do genetyki smaku.

Aktualizacja: 16.11.2018 14:06 Publikacja: 16.11.2018 14:03

Kawa czy herbata? Preferencje mogą być zapisane genach

Foto: AdobeStock

Ludzie z wersją genów, który zwiększa wrażliwość na gorzki smak kofeiny, wydają się częściej pijać kawę. Osoby pijące herbatę były mniej wrażliwe na gorzki smak kofeiny, ale mają wersje genów, które zwiększają wrażliwość na gorycz innych substancji chemicznych - wynika z publikacji zespołu naukowców opublikowanym w Scientific Reports.

 

„Od dawna uważano, że ludzie unikają jedzenia gorzkich pokarmów, ponieważ gorycz jest wskaźnikiem obecności trucizny. Ustalenia dotyczące kawy i herbaty rzucają wyzwanie, temu nazbyt uproszczonemu modelowi” - mówi John Hayes, badacz smaku w Penn State University.

Naukowcy z Australii, Stanów Zjednoczonych i Anglii zbadali DNA ponad 400 000 uczestników brytyjskiego Biobanku, bazy danych genetycznych przeznaczonych do badań medycznych. Prócz danych genetycznych gromadzi ona również inne informacje o stanie zdrowiu, stylu życia, ale też o tym, ile herbaty lub kawy uczestnicy piją każdego dnia.
Zespół porównał warianty „genów smaku”, tworząc genetyczną ocenę intensywności odbierania   gorzkich substancji chemicznych. Następnie, badacze porównali je z deklarowanymi skłonnościami dotyczącymi picia napojów.

Osoby, których wynik genetyczny wskazywał na preferowanie goryczy kofeiny, były o 20 procent bardziej skłonne do spożywania mocnej kawy, wypijając nawet cztery lub więcej filiżanek dziennie.

Osoby pijące kawę mogą cieszyć się goryczą kofeiny, a pijący herbatę wolą łagodniejsze smaki. Ponieważ ludzie mają tendencję do preferowania jednego z tych napojów, wielbiciele herbaty mogą pozwolić sobie na odrzucenie kawy i pozostanie przy swoim ulubionym napoju.

Nie jest do końca jasne, jak dużą rolę odgrywają „geny gorzkiego smaku” w określaniu, czy ktoś wybiera kawę czy herbatę. Wpływ na wybór napoju mogą mieć też geny zaangażowane w rozkład kofeiny – podkreśla jedna z autorek badania, Marilyn Cornelis.

Społeczeństwo
Zmarła Jadwiga Staniszkis
Społeczeństwo
Pietrzak mówił o barakach Auschwitz dla migrantów. Świrski: Wolność słowa, miał prawo
Społeczeństwo
Nie żyje Joanna Dworakowska. Polska arcymistrzyni szachowa miała 45 lat
Społeczeństwo
IMGW: Zmiana pogody. Spodziewane ochłodzenie, opady i burze
Społeczeństwo
Nie żyje prof. Zbigniew Mikołejko, filozof i historyk religii