Społeczeństwo

Wykładowca do studentów: Nigdy nie było lądowania na Księżycu

NASA
Profesor socjologii z William Paterson University w New Jersey, Clyde Magarelli, został nagrany podczas wykładu, w czasie którego przekonywał, że lądowanie na Księżycu z 1969 r. było mistyfikacją - informuje amerykański "Newsweek".

Magarelli, w czasie zajęć prowadzonych przez siebie na uczelni, przedstawiał teorie spiskowe mówiące o tym, że Amerykanie dokonali mistyfikacji preparując nagranie z lądowania na Księżycu. Władze uniwersytetu poinformowały "Newsweek", że obecnie prowadzą postępowanie wyjaśniające w tej sprawie.

O zaskakujących słowach wykładowcy lokalnemu portalowi NorthJersey.com opowiedział jeden ze studentów, 18-letni Benny Koval. Według niego wykładowca przedstawia również inne kontrowersyjne teorie w czasie zajęć - twierdzi np. że Irlandczycy byli pierwszymi niewolnikami w Ameryce i przekonuje, że liczba Żydów, którzy zginęli w Holokauście była niższa od tej podawanej oficjalnie (w czasie II wojny światowej III Rzesza wymordowała ok. 6 mln Żydów).

Na dowód tego, że Amerykanie nie wylądowali na Księżycu, wykładowca pokazał studentom zdjęcie flagi USA wbitej w księżycowy grunt, która wygląda jakby powiewała na wietrze. - Tam nie ma atmosfery, jak to możliwe - pytał Magarelli, co słychać na nagraniu umieszczonym przez Kovala na Twitterze. - Nigdy nie wylądowaliśmy na Księżycu, nie wiedzieliście tego - dodaje wykładowca.

Przedstawiony przez profesora argument jest często podnoszony przez osoby, które twierdzą, że człowiek nigdy nie wylądował na Księżycu. W rzeczywistości flaga prawdopodobnie nie trzepotała na wietrze lecz powoli - w związku z grawitacją na Księżycu znacznie słabszą niż na Ziemi - opadała ku dołowi.

Rzeczniczka uniwersytetu Mary Beth Zeman proszona o komentarz poinformowała, że uczelnia przygląda się obecnie całej sprawie i podejmie decyzję co do tego jak zareagować na słowa wykładowcy.

Amerykanie na Księżycu wylądowali 20 lipca 1969 roku. Od tego czasu wykonano jeszcze kilka lądowań na satelicie Ziemi - ostatnie w grudniu 1972 roku. NASA planuje wysłać znów astronautów na Księżyc ok. 2020 roku - informuje serwis Space.com.

Źródło: Newsweek

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL