fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Chiny: Kończysz związek? Zwróć pieniądze za prezenty

123RF
Na początku maja policja w chińskim mieście Hangzhou została wezwana do baru, w którym znaleziono podejrzaną walizkę. W walizce znajdowało się 2 mln juanów w gotówce (nieco ponad 300 tysięcy dolarów). Policjantom udało się ustalić właściciela walizki i dowiedzieć dlaczego przyniósł do baru tak dużą sumę pieniędzy. Jak się okazało mężczyzna miał się spotkać w barze ze swoją byłą dziewczyną, a pieniądze były przeznaczone dla niej jako "odszkodowanie za zerwanie".

BBC zauważa, że wypłacanie tzw. opłat za zerwanie (ang. break-up fee) to nowy trend wśród randkujących w Chinach.

Odszkodowania za zerwanie mają być - jak czytamy w BBC - formą rekompensaty za koszty poniesione przez byłego partnera w czasie trwania zakończonego związku.

BBC porównuje owe odszkodowania do podziału majątku w przypadku rozwodu osób kończących związek małżeński. Opłaty za zerwanie nie są rzecz jasna regulowane prawnie, ze względu na nieformalny charakter związków, których dotyczą.

Wysokość takich opłat ustalana jest w różny sposób. Niektórzy po prostu wyliczają jak dużo pieniędzy druga strona zainwestowała w związek (sumują koszty kupionych im prezentów, rachunków zapłaconych przez partnera, etc.), podczas gdy inni starają się oszacować jak poważne straty emocjonalne poniósł były partner w związku z zakończeniem związku.

W większości przypadków odszkodowania za zerwanie wypłacają mężczyźni - odnotowuje BBC. Zdarza się jednak, że to kobieta reguluje rachunek np. za wszystkie otrzymane od mężczyzny prezenty czy obiady zjedzone w restauracjach, za które w Chinach tradycyjnie płaci mężczyzna.

BBC pisze, że pojawienie się tego typu nieformalnych świadczeń ma związek z pragmatycznym podejściem Chińczyków do randkowania, którego celem ma być w większości przypadków małżeństwo. Odszkodowanie ma być więc rekompensatą za zawiedzione nadzieje.

W kwietniu chińskie media opisywały historię kobiety, która wysłała swojemu byłemu partnerowi listę wszystkich restauracji i hoteli, w których byli razem z prośbą o weryfikację, ponieważ chciała zwrócić mu wszystkie pieniądze, jakie na nią wydał.

Z kolei w styczniu w mieście Ningbo mężczyzna domagał się odszkodowania od byłej partnerki, która zerwała z nim za to, że wyłysiał.

Czasem takie historie - jak pisze BBC - kończą się tragicznie. W listopadzie 2014 roku mężczyzna z prowincji Syczuan domagał się odszkodowania od swojej partnerki za to, że ta spotykając się z nim nawiązywała romanse również z innymi mężczyznami.

Co ciekawe zarówno mężczyzna, który domagał się odszkodowania, jak i jego była w trakcie trwania ich związku byli w związkach małżeńskich z innymi osobami. Po zakończeniu trwającego pięć lat związku mężczyzna domagał się od kobiety zwrotu pieniędzy, jakie na nią wydał. Gdy ta kilka razy odmówiła, zawiedziony były kochanek przyszedł do jej domu i zaatakował kwasem jej rodzinę.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA