fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Naukowcy: Psy potrafią okłamywać ludzi

AdobeStock
Naukowcy ze Szwajcarii przyglądali się psom i ich zdolnościom do oszukiwania ludzi, aby uzyskać to, czego chcą.

Badacze przeszkolili 27 psów w różnym wieku. Chcieli rozróżnić ich zachowanie wobec ludzi, którzy dają im to, czego chcą, od tych, którzy są dla nich bardziej surowi.

Aby to sprawdzić, psy uczono, jak prowadzić ludzi do trzech pudełek. W jednym była kiełbasa, w drugim psie herbatniki, a trzecie było puste. Każdemu psu przydzielony został partner, który wydawał komendę "pokaż jedzenie”. Człowiek bardziej przychylny czworonogom, nagradzał je tym, co było w środku. Ten bardziej surowy, zatrzymał smakołyki, nawet jeśli pies wybrał pudełko z jedzeniem.

Co to ma wspólnego z kłamstwem? Jak się okazuje, psy rzadziej prowadziły surowego partnera do ulubionego jedzenia, ponieważ wiedziały, że i tak je zatrzyma. Kiedy proszono je o „pokazanie jedzenia”, psy celowo prowadziły do pustych pudełek.

- Podczas obu dni testowych psy częściej prowadziły partnera kooperatywnego niż konkurencyjnego do pudełka zawierającego preferowany pokarm. Efekt ten był silniejszy w drugim, niż w pierwszym dniu testu - powiedzieli autorzy badań.

Źródło: indy100.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA