Reklama

Iran: W ramach protestu zdjęła hidżab. Dwa lata więzienia

Iranka, która publicznie zdjęła hidżab na ulicy Teheranu, została skazana na dwa lata więzienia. Kobieta protestowała przeciwko obowiązkowemu noszeniu chust przez kobiety w Iranie.

Aktualizacja: 09.03.2018 12:24 Publikacja: 09.03.2018 11:45

Iran: W ramach protestu zdjęła hidżab. Dwa lata więzienia

Foto: Mardetanha/ Creative Commons 3.0

Kobieta swoim zachowaniem "miała zachęcać do zepsucia" - twierdza prokuratorzy. 

Skazana już zapowiedziała, że odwoła się od wyroku. Iranka trafiła do więzienia w środę, jak poinformowała prokurator Abbas Jafari-Dolatabadi.

Prokuratura dodała, że kobieta będzie mogła warunkowo wyjść z więzienia po trzech miesiącach, ale śledczy będą starać się, by kobieta odbyła pełny wymiar kary.

Za podobne złamanie prawa aresztowano od grudnia ubiegłego roku ponad 30 Iranek. Większość z nich została zwolniona, ale część czeka na proces.

Za odkrycie głowy w Iranie kobiety są z reguły skazywane na 2 miesiące pozbawienia wolności lub mniej oraz grzywnę w wysokości ok. 25 dolarów.

Reklama
Reklama

Prawo w Iranie, obowiązujące od 1979 roku, stanowi, że wszystkie kobiety, obywatelki oraz kobiety z zagranicy, muzułmanki i wyznawczynie innych religii, muszą mieć mieć zakryte ciała w miejscach publicznych.

Dolatabadi dodał, że można tolerować kobiety, które "luźno zakrywają swoje ciała", ale nie ma zgody na celowe łamanie prawa islamskiego.

Społeczeństwo
Po śmierci mężczyzny Donald Trump sugeruje wycofanie agentów z Minneapolis. „Nie lubię strzelania”
Społeczeństwo
Rusłan Szoszyn: Czy Rosja zmieni się po odejściu Putina? Niekoniecznie
Społeczeństwo
Odwołane loty, setki tysięcy osób bez prądu. Burza śnieżna paraliżuje USA
Społeczeństwo
Gwałtowne protesty w Minneapolis. Agenci ICE zastrzelili mężczyznę, który trzymał telefon
Społeczeństwo
Agenci ICE zatrzymali 5-latka i użyli go jako „przynęty”
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama