fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Sondaż: Czy pomnik smoleński stawiać na placu Piłsudskiego

Twitter/Hanna Gronkiewicz-Waltz
Czy pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej powinien stanąć na warszawskim placu Piłsudskiego? Polacy nie mają wątpliwości – pokazał sondaż SW Research dla serwisu rp.pl.

W lutym na Placu Piłsudskiego w Warszawie rozpoczęły się prace nad budową pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej. Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas ostatniej miesięcznicy smoleńskiej zapowiedział, że pomnik jego brata nie powstanie na rocznicę katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia zostanie postawione "coś w rodzaju cokołu, postumentu, który będzie symbolizował ten pomnik".

„Dziś plac Piłsudskiego jest jednym z nielicznych już miejsc, które łączą Polaków. To przestrzeń świeckiego sacrum, gdzie oddawany jest hołd wszystkim, którzy zginęli za ojczyznę, niezależnie od wyznania, poglądów politycznych, narodowości. Na drugim końcu placu stanął tylko pomnik samego Marszałka oraz krzyż upamiętniający apel Jana Pawła II z 1979 r., po którym rok później zrodziła się Solidarność. Budowa nowych pomników naruszy neutralność tego miejsca w oczach przynajmniej połowy społeczeństwa, która uważa, że formatu zmarłego prezydenta nie można porównać ani z Józefem Piłsudskim, ani z Karolem Wojtyłą” – oceniał jednak Jędrzej Bielecki na łamach „Rzeczpospolitej”.

Większość respondentów (61 proc.) uważa, że pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej nie powinien stanąć w Warszawie na placu Piłsudskiego. Zwolennikami takiej lokalizacji jest 18 proc. ankietowanych, a 21 proc. badanych nie umiało w tej sprawie zająć jednoznacznego stanowiska.

- Przeciwnikami postawienia pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej na placu Piłsudskiego jest 62 proc. kobiet i 59 proc. mężczyzn. Przeciwni postawieniu pomnika na Placu Piłsudskiego są częściej osoby mające 50 i więcej lat (63 proc.), badani o wykształceniu średnim (62 proc.), respondenci o dochodzie powyżej 5000 złotych (71 proc.) oraz ankietowani z miast od 100 do 199 tysięcy mieszkańców (74 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

- Jak sygnalizują to liczni reprezentanci polskiej sfery publicznej w katastrofie smoleńskiej zginęła jedna trzecie polskiej elity politycznej. Rodzi to istotne konsekwencje dla procesu podejmowania decyzji o miejscu usytuowania pomnika wszystkich, podkreślam - wszystkich ofiar tej katastrofy. Nie powinna to być zatem decyzja rządowa, tylko należy jej nadać rangę demokratycznie dokonanego wyboru. Skoro aż tak wielu respondentów jest przeciwnych lokalizacji pomnika na  placu Piłsudskiego (przy także wielu, którzy nie mają w tej sprawie zdania), to potrzeba dyskusji na ten temat jest bardziej niż potrzebna. Wybór miejsca jako konsekwencji demokratycznie podjętej decyzji byłby zgodny z logiką demonstrowaną przez obóz rządzącej prawicy stale powołującej się na wolę narodu – komentuje prof. Wawrzyniec  Konarski, politolog z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

"Wszystkie pomniki Kaczyńskich, idę o zakład, będą kiedyś zdjęte z różnych powodów. Po prostu nie zasługują, nawet ubliżają odpowiedzialności za decyzje, za przewidywalność. To musi i będzie rozliczone, przez fakty dokonywane nie zakrzyczy się prawdy i odpowiedzialności" - napisał natomiast Lech Wałęsa.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA