fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Jak wyglądała akcja na Nanga Parbat? Nowe nagranie

Facebook/Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera
Na profilu Polskiego Himalaizmu Zimowego 2016-2020 im. Artura Hajzera pojawił się nowy film z akcji ratunkowej na Nanga Parbat

Członkowie wyprawy na K2 wyruszyli na pomoc Francuzce Elisabeth Revol i Polakowi Tomaszowi Mackiewiczowi. Himalaiści nie byli w stanie o własnych siłach zejść do bazy.

Denis Urubko i Adam Bielecki na wysokości 6100 metrów znaleźli Elisabeth Revol. Z bazy wspierali ich dwaj inni himalaiści - Piotr Tomala i Jarosław Botor.

Ratownicy dotarli do Francuzki dwukrotnie szybciej niż zakładali. Po ciemku, przy temperaturze -40 stopni wspinali się po trudnej technicznie trasie. 

Z powodu trudnych warunków pogodowych nie mogli kontynuować swojej akcji. Na wysokości około 7300 metrów pozostał Tomasz Mackiewicz. 

W internecie pojawił się nowy film z akcji ratunkowej. 

Decyzja o niekontynuowaniu akcji ratunkowej

Lekarz konsultujący wyprawę zimową na K2 Robert Szymczak opublikował oświadczenie, w którym opisuje powody decyzji o niekontynuowaniu akcji ratunkowej po odnalezieniu na Naga Parbat Elisabeth Revol.

Wśród dwóch głównych powodów wymienia: Brak możliwości zrealizowania pierwotnego planu akcji ratunkowej, który dawał szansę na ratunek obu himalaistów i brak możliwości zrealizowania jakiegokolwiek alternatywnego planu, który dawałby szansę na ratunek dwójki himalaistów. Czytaj więcej

Pełen komunikat dostępny na tej stronie

 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA