fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

BBC tłumaczy czym jest polskie "Jakoś to będzie"

stock.adobe.com
"Jakoś to będzie" to w Polsce sposób myślenia odrzucający zmartwienia i troski o kosekwencje swoich działań - czytamy na stronie BBC Travel. BBC ocenia, że jest to model życia, w którym podejmuje się ryzyko bez obawy o jego skutki.

BBC zestawia polskie "jakoś to będzie" m.in. z duńskim "hygge" czyli modelem życia, w którym źródłem szczęścia są drobne elementy dnia codziennego - zwracając jednak uwagę, że na Zachodzie społeczeństwa są bogatsze, kraje są bardziej stabilne politycznie, zapewniają doskonałą opiekę społeczną, wykształcenie i opiekę ze strony służby zdrowia. "Ich filozofię trudno wcielać w życie w mniej szczęśliwych państwach" - czytamy w serwisie BBC Travel.  "Uczenie się szczęścia od Skandynawów przypomina naukę o zarabianiu pieniędzy jaką milioner przekazuje osobie borykającej się z kłopotami finansowymi" - dodaje autor artykułu.

Następnie sugeruje on, by nauczyć się czegoś od przedstawicieli państwa, które "trafiało do piekła i z powrotem kilka razy, ale wciąż trwa". Po czym przedstawia krótkie streszczenie historii Polski od czasów rozbiorów aż po upadek Żelaznej Kurtyny.

"Dorastając w Polsce często słyszałem jak ludzie mówią 'Jakoś to będzie'" - pisze autor zamieszczając jednocześnie fonetyczny zapis tego sformułowania dla osób posługujących się na co dzień angielskim (‘Ya-kosh toe ben-jay’). I tłumaczy, że termin ten oznacza, by działać bez obaw o konsekwencje.

Zdaniem autora artykułu jest to idealna filozofia na trudne czasy.

Jednocześnie autor zaznacza, że stosowanie filozofii "jakoś to będzie" nie wymaga traumatycznych doświadczeń. "W codziennym życiu może to oznaczać np. zrobienie czegoś inaczej niż zwykle. Wybranie nietypowej ścieżki. Udanie się do innego miasta nie martwiąc się o to, gdzie będziemy spać" - tłumaczy.

Sformułowanie "jakoś to będzie" pochodzi z "Pana Tadeusza", gdzie sędzia w obliczu nadchodzącej wojny Cesarstwa Francuskiego z Rosją mówi o polskim udziale w konflikcie słowami: "Szabel nam nie zabraknie, szlachta na koń wsiędzie,/Ja z synowcem na czele i? - jakoś to będzie !".

Szabel nam nie zabraknie, szlachta na koń wsiędzie,

Ja z synowcem na czele i? - jakoś to będzie !

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA