fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

USA: "X" zamiast płci w prawie jazdy

Fotolia.com
Oregon jest pierwszym stanem w USA, w którym wydawane będą prawa jazdy określające płeć osoby jako "X" czyli "nieokreśloną" - informuje CNN.

Obywatelom USA nie wydaje się dowodów osobistych, w związku z tym prawo jazdy jest jednym z podstawowych dokumentów potwierdzających tożsamość danej osoby.

Od 3 lipca osoba zgłaszająca się po dokument do stanowego Departamentu ds. Pojazdów Mechanicznych (DMV), będzie mogła zdecydować, że w rubryce płeć zamiast "kobieta" lub "mężczyzna" pojawi się "X" - określający osobę, której płeć jest "nieokreślona". Taką płeć będą mogły wybrać np. osoby, które - wbrew swojej płci biologicznej - nie czują się mężczyzną lub kobietą.

"Wiemy, że niektóre osoby nie identyfikują się jako kobiety czy mężczyźni. Usuwanie barier jest kluczowym działaniem, pozwalającym każdemu prowadzić zdrowe, produktywne życie" - napisała w oświadczeniu Nancy Haque, stojąca na czele organizacji Basic Rights Oregon.

Pojawienie się płci "X" to efekt orzeczenia sądu, który zdecydował przed rokiem, iż Jamie Shupe, weteranka US Army, może zgodnie z prawem zmienić swoją płeć z żeńskiej na "niebinarną" (nieokreśloną).

Tom McClellan z Departamentu ds. Pojazdów Mechanicznych w Oregonie podkreślił, że przed wprowadzeniem zmian w prawie Departament przeprowadził wysłuchania publiczne w tej sprawie.

- Z 83 komentarzy, zarówno pisemnych, jak i ustnych jedynie 12 było przeciw zmianom w przepisach. Autorzy tych 12 komentarzy twierdzili, że zmiana w prawie jest "śmieszna", "szalona" i że "polityczna poprawność została posunięta do absurdu" - mówił.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA