Podatek od darowizn: pieniądze dla dziecka mogą wpłynąć na konto rodziców

Darowizna od najbliższej rodziny jest zwolniona z podatku. Warunek to przelew na rachunek. Nie musi należeć do obdarowanego.

Publikacja: 24.03.2019 18:31

Podatek od darowizn: pieniądze dla dziecka mogą wpłynąć na konto rodziców

Foto: 123RF

Skarbówka korzystnie dla podatników interpretuje przepisy o rodzinnych darowiznach. Zgadza się na zwolnienie z daniny, jeśli pieniądze wpłyną na rachunek. Nawet jeśli nie należy do obdarowanego, tylko do jego rodziców.

Czytaj także: Rodzinna darowizna może być podatkową pułapką

Spójrzmy na niedawną interpretację dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Dotyczy dziewczyny, która ma dostać darowiznę od dziadków mieszkających w Niemczech. Pieniądze wpłyną na rachunek jej rodziców.

Dlaczego? Otóż oferowane przez banki rachunki dla dzieci nie są atrakcyjne przy większych kwotach. Ograniczają się do działalności lokacyjnej, przy czym nie ma gwarancji ochrony zgromadzonych środków. Dlatego z dziadkami uzgodniono, że pieniędzmi będą zarządzać, także je inwestując, rodzice. Z córką rozliczą się, gdy stanie się pełnoletnia.

Czy darowizna jest zwolniona z podatku? Warunkiem ulgi dla kwot powyżej 9637 zł jest przekazanie pieniędzy na rachunek nabywcy. We wniosku o interpretację podkreślono, że ten warunek jest spełniony także wtedy, gdy środki wpłyną na konto rodzica. Jest on przedstawicielem ustawowym dziecka, czyli osobą, która zgodnie z prawem zarządza jego majątkiem. Tak wynika z art. 101 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Skarbówka zgodziła się z tym stanowiskiem. Potwierdziła, że zwolnienie przysługuje także wtedy, gdy wpłata dla obdarowanego jest udokumentowana przelewem na rachunek innego podmiotu (interpretacja nr 0111-KDIB2-2.4015.14.2019.1.HS). Przypomnijmy jednak, że fiskus nie zawsze był tak łaskawy dla podatników. Długo twierdził, że obdarowany nie zapłaci daniny tylko wtedy, gdy pieniądze wpłyną na jego konto. Jeśli na inne, np. dewelopera, u którego kupuje mieszkanie, zwolnienie nie przysługuje.

Skarbówka zmieniła zdanie dopiero po przegranych w sądach. Na przykład wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. II FSK 1952/08) podkreślił, że ustawodawca nie zróżnicował sytuacji obdarowanych w zależności od tego, w jaki sposób zostaną przekazane środki pieniężne. Przepisy mówią, że pieniądze muszą być przelane na rachunek bankowy nabywcy. Nie oznacza to jednak, że musi to być konto, jakie bank prowadzi dla obdarowanego. Darowizna może być udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek innego podmiotu, byleby została przekazana na rzecz obdarowanego.

Te argumenty przekonały Ministerstwo Finansów. W interpretacji ogólnej (nr PL/LM/834/10/ BNJ/12/41) wyraźnie stwierdziło, że warunek zwolnienia jest spełniony także wtedy, gdy nabywca udokumentuje otrzymanie pieniędzy dowodem przekazania bezpośrednio na rachunek dewelopera w wykonaniu zawartej z nim umowy.

Po tym stanowisku ministerstwa skarbówka wydaje już korzystne dla podatników interpretacje indywidualne, co pokazuje opisana sprawa darowizny od dziadków dla wnuczki.

Trzeba też pamiętać o drugim warunku zwolnienia: darowizna musi być zgłoszona w ciągu sześciu miesięcy do urzędu skarbowego.

Jeśli darowana rodzinie kwota nie przekracza 9637 zł, można ją przekazać w gotówce, bez zgłaszania do urzędu.

Skarbówka korzystnie dla podatników interpretuje przepisy o rodzinnych darowiznach. Zgadza się na zwolnienie z daniny, jeśli pieniądze wpłyną na rachunek. Nawet jeśli nie należy do obdarowanego, tylko do jego rodziców.

Czytaj także: Rodzinna darowizna może być podatkową pułapką

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona