fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Gersdorf o Izbie Dyscyplinarnej: Nie wyrzucę tych sędziów

Małgorzata Gersdorf
Fotorzepa, Robert Gardziński
Nie zmienię ustawy, nie wyrzucę tych sędziów po jednym orzeczeniu. Moja władza nad nimi jest znikoma. Mogę apelować do ustawodawcy, żeby zajął się tą sprawą poważnie - mówiła I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf w radiu TOK FM.

Prof. Gersdorf odniosła się w ten sposób do czwartkowego orzeczenia Izby Pracy SN, że Izba Dyscyplinarna nie jest sądem w rozumieniu prawa unijnego, a przez to również krajowego.

Dodała, że wyrok SN potwierdził, iż każdy sąd może kontrolować, czy wyrok wydany w niższej instancji był wydany przez niezależnego i niezawisłego sędziego.

- Ta sytuacja rodzi bardzo dużą niepewność prawa. Większość sejmowa powinna uchwalić nową ustawę o KRS, zgodną z regułami unijnymi, niezależną od władzy wykonawczej i parlamentarnej. Nie może być tak, że większość sędziów-członków KRS pochodzi z nadania parlamentu, a nie sędziów - powiedziała I prezes SN.

Stwierdziła też, że prezes Stowarzyszenia Sędziów "Iustitia" sędzia Krystian Markiewicz ma rację odmawiając stawienia się na posiedzenie Izby Dyscyplinarnej.

Czytaj też:

- Widziałam, że sędzia Markiewicz powiedział, że nie będzie przychodził, ponieważ to nie jest sąd. Z punktu widzenia tego orzeczenia to on ma rację, skoro to nie jest sąd - powiedziała prof. Gersdorf.

Wyjawiła też, że nie skorzystała z zaproszenia do Pałacu Prezydenckiego  na uroczystość  zaprzysiężenia Krystyny Pawłowicz, Stanisława Piotrowicza i Jakuba Steliny.

- Miałam zaproszenie. Nie poszłam, bo nie uważałam za stosowne, żeby iść do Pałacu Prezydenckiego - powiedziała I prezes Sądu Najwyższego.

Przypomniała, że na zaprzysiężenie przez prezydenta od lat czeka trzech sędziów: Roman Hauser, Krzysztof Ślebzak i Andrzej Jakubecki, których Sejm wybrał w 2015 r.

- Pan prezydent nie zaprzysięga ich, natomiast zaprzysięga nowych, mówiąc, że nie może nie zaprzysiąc. Tak trochę się kryguje Kancelaria Prezydenta - stwierdziła prof. Gersdorf.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA