fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Rzecznik: nie ma podstaw do dyscyplinarek za aferę hejterską

Fotolia.com
Piotr Schab - Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych - poinformował, iż nie ma podstaw do wszczęcia postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów zatrudnionych w Ministerstwie Sprawiedliwości, którzy mieli być zamieszani w tzw. aferę hejterską.

W sierpniu portal Onet.pl ujawnił, że od czerwca 2018 roku wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak koordynował akcję mającą na celu skompromitowanie co najmniej 20 sędziów sprzeciwiających się zmianom w wymiarze sprawiedliwości, w tym prezesa „Iustitii" Krystiana Markiewicza, poprzez publikację anonimowych historii zawierających plotki oraz pogłoski na temat ich życia prywatnego. Dzień po publikacji Onetu, wiceminister Piebiak podał się do dymisji.

W piątek Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych Piotr Schab wydał komunikat "w związku z zainteresowaniem opinii publicznej przebiegiem czynności wyjaśniających dotyczących publikacji portalu Onet.pl i innych mediów w sprawie domniemanej próby medialnego zdyskredytowania Prezesa SSP „>>Iustitia<< sędziego Krystiana Markiewicza i innych czynów stanowiących uchybienie godności przez wymienionych w tych publikacjach sędziów, zatrudnionych w Ministerstwie Sprawiedliwości". Informuje w nim, że "dotychczasowe czynności procesowe z udziałem przesłuchanych świadków, w tym sędziego Łukasza Piebiaka, nie dostarczyły faktycznych i prawnych podstaw do wszczęcia postępowań dyscyplinarnych i przedstawienia zarzutów dyscyplinarnych dotyczących przedmiotu czynności wyjaśniających".

Jednocześnie sędzia Schab poinformował, iż związku z uzasadnionym podejrzeniem popełnienia przewinień dyscyplinarnych, polegających "na świadomym ignorowaniu przez kilku sędziów ustawowego obowiązku stawiennictwa na wezwanie i złożenia zeznań w charakterze świadków", zdecydował o wyłączeniu materiałów w tej sprawie do odrębnych czynności wyjaśniających.

Czytaj więcej na ten temat:

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA