fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Będzie obywatelski monitoring kandydatów do SN i NSA

Wysłuchanie kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego
Anna Krzyżanowska
Trzy organizacje obywatelskie: Forum Obywatelskiego Rozwoju – FOR, Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz INPRIS rozpoczynają monitorowanie procedury i zbieranie informacji o kandydatach do Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Prezydent RP Andrzej Duda rozpoczął w czerwcu 2018 roku procedurę obsadzania stanowisk sędziowskich w Sądzie Najwyższym oraz Naczelnym Sądzie Administracyjnym, która obecnie toczy się przed nową Krajową Radą Sądownictwa.

Zdaniem Forum Obywatelskiego Rozwoju – FOR, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz INPRIS obywatele oraz organy dokonujące wyboru muszą znać szczegółowo kwalifikacje i dorobek kandydatów, a także inne informacje, które mają wpływ na ocenę ich sylwetek i mogą wpływać na sposób pełnienia urzędu sędziego.

Organizacje te uważają, że obecna procedura jest nielegalna. - Prowadzona jest przez nową Krajową Radę Sądownictwa powołaną przez polityków. Widocznym celem zmian jest podporządkowanie Sądu Najwyższego większości rządzącej. Uważamy jednak także, że te działania należy dokumentować - piszą.

Jak dodają, dotychczasowe działania nowej KRS, która ogłosiła utajnienie listy kandydatów i ujawniła ją dopiero pod presją, nieujawnienie zgłoszeń kandydatów, a także zapowiedź utajnienia przesłuchań kandydatów, pokazują niechęć do przejrzystości postępowania.

- Przystępujemy do zbierania i udostępniania informacji o kandydatach. Profile kandydatów zostaną opublikowane - zapowiadają FOR, HFPC oraz INPRIS.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA